choroby wieku dojrzałego
-
Od lat nie robiłam prześwietlenia płuc, bo nikt ode mnie tego nie wymagał. Czy powinnam sama iść na prześwietlenie płuc? Jeśli tak , to jakie?
21-01-2015
Prześwietlenie płuc powinno się wykonywać regualrnie. Jak często? O częstości badania decyduje lekarz kierujący na to badanie. U niektórych chorych badanie takie wykonuje się raz do roku (u osób z grupy ryzyka zachorowania na nowotwór płuc, zwłaszcza palaczy). To badanie pozwala ocenić stan płuc, strukturę oskrzeli i innych narządów oraz naczyń znajdujących się w klatce piersiowej.
-
Co powinni jeść chorzy na cukrzycę?
21-02-2015
Czy któreś z produktów spożywczych są szczególnie zalecane w diecie osób chorych na cukrzycę?
-
Rak pęcherza moczowego. Objawy, diagnostyka, leczenie
13-01-2015
Widoczne gołym okiem krwiste zabarwienie moczu, często z pojawiającymi się skrzepami powinno zawsze nas skłonić do jak najszybszej wizyty u urologa! W przypadku nasilonego krwiomoczu lub towarzyszącego mu zatrzymania moczu najlepiej zgłosić się na ostry dyżur urologiczny.
-
Rodzaje raka pęcherza moczowego. Profilaktyka, przyczyny, objawy
13-01-2015
Rak pęcherza moczowego jest dziewiątym co do częstości występowania nowotworem na świecie. Stanowi najczęstszy nowotwór układu moczowego. Szczyt zachorowalności przypada na siódmą dekadę życia, mężczyźni chorują czterokrotnie częściej niż kobiety. Każdego roku na świecie odnotowuje się ponad 330 tysięcy nowych zachorowań na ten nowotwór i ponad 130 tysięcy zgonów z jego powodu.
-
Zasady pobierania moczu do badania
12-12-2014
Wśród badań laboratoryjnych badanie moczu należy do najczęściej wykonywanych. Aby uzyskać wiarygodne wyniki badania moczu należy się do niego odpowiednio przygotować.
-
O jakiej porze dnia najlepiej mierzyć ciśnienie?
21-01-2015
Najprościej mówiąc, o stałej. Ale zanim pacjent taką stałą porę pomiaru ciśnienia sobie ustali, warto określić dobowy profil ciśnienia tętniczego, czyli poznać swój organizm.
-
Jak rzucić palenie? Nikotynowa terapia zastępcza i terapia lekami
15-02-2015
Rak płuc, krtani i gardła. Większe ryzyko zachorowania na inne nowotwory. Wyższe ryzyko chorób układu krążenia. Duże prawdopodobieństwo zapadnięcia na POChP, to tylko najważniejsze konsekwencje zdrowotne nałogu nikotynowego. Zdecydowanie warto więc podjąć z nim walkę.
-
Sezon grypowy trwa zwykle od stycznia do kwietnia
28-02-2015
Co dwudziesty Polak szczepi się przeciw grypie, to jeden z najsłabszych wyników w Europie. Lekceważymy grypę, choć ta co roku zbiera śmiertelne żniwo, bo jej powikłania mogą być naprawdę groźne. Lekarze przekonują, że preparaty są bezpieczne. A jeśli mimo zaszczepienia zachorujemy, przebieg grypy będzie łagodny i bez powikłań.
-
Badania mammograficzne ratują życie
14-02-2012
Polki między 50. a 69. rokiem życia mogą co dwa lata wykonywać bezpłatnie badania mammograficzne. Z takiej możliwości korzysta jednak mniej niż 25 proc. z uprawnionych.
-
Odleżyny. Jak nie dopuścić do ich powstania i jak je leczyć
08-01-2015
Gdy opiekujemy się chorym, który cały czas leży, musimy od początku zapobiegać powstaniu odleżyn. Profilaktyka jest najważniejsza, ale czasem odleżyny i tak się pojawiają. Co wtedy robić?