klimakterium
-
Różne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn
15-04-2013
Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po menopauzie i ponad 30 procent pań po 65-tym roku życia. Rzadziej, ale występuje też u mężczyzn.
-
Klimakterium. Okres w życiu kobiety po menopauzie, czyli zaprzestaniu miesiączkowania
05-04-2013
Choć klimakterium to nie choroba, a okres fizjologiczny, jednak zmiany, które zachodzą w organizmie po ustaniu funkcji jajników sprawiają wielu kobietom mnóstwo kłopotów. Obniżony poziom hormonów produkowanych przez jajniki - estrogenów - jest przyczyną tak zwanego zespołu klimakterycznego, na który składają się następujące objawy: uderzenia krwi do głowy, kołatanie serca, zimne ręce i stopy, bezsenność, obniżony nastrój, drażliwość, nerwowość, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, przyrost masy ciała.
-
Jak menopauza wpływa na życie codzienne
20-12-2012
Ograniczenia fizyczne i problemy emocjonalne w naturalny sposób towarzyszą okresowi przekwitania. Łatwiej z nimi sobie poradzić, gdy uświadomimy sobie ich przyczynę.
-
Menopauza/Andropauza. Jak się nawzajem wspierać
20-12-2012
Co warto wiedzieć o problemach zdrowotnych i związanych z nimi przeżyciach bliskiej ci osoby, która uświadamia sobie, że wchodzi w okres przekwitania?
-
Hormonalna Terapia Zastępcza - wizyta u lekarza
19-12-2012
Najlepiej z własnym lekarzem zastanowić się nad stosowaniem, lub też nie, hormonalnej terapii zastępczej. Jaki - ewentualnie - byłby najlepszy dla ciebie sposób podawania hormonów i ryzyko związane z terapią w twoim konkretnym przypadku?
-
Jak przeciwdziałać dokuczliwym objawom menopauzy?
19-12-2012
Nie mamy wpływu na przekwitanie. Kiedyś musi nadejść. Ale możemy sprawić, żeby czuć się w tym okresie dobrze!
-
Objawy i zagrożenia związane z menopauzą
19-12-2012
Choć menopauza nie jest chorobą, w wyniku zachodzących przemian hormonalnych, związanych przede wszystkim z tym, że jajniki nie produkują już takiej jak wcześniej ilości estrogenów, panie mogą odczuwać wiele bardzo różnorodnych dolegliwości, są też w sposób szczególny zagrożone niektórymi chorobami.
-
Zakażenia układu moczowego. Leki dostępne bez recepty
04-12-2012
Jeśli wystąpi już zakażenie, koniecznie trzeba wypijać jak najwięcej obojętnych płynów (herbaty, mięty, rumianku, wody), aby w sposób mechaniczny oczyszczać drogi moczowe z drobnoustrojów, które się tam namnożyły. Można też stosować leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
-
Jak przeciwdziałać zakażeniom układu moczowego?
04-12-2012
Zmiany w stylu życia są istotne zwłaszcza u kobiet, które choć raz chorowały na ZUM. To może je uchronić przed częstymi nawrotami choroby.
-
Zakażenia układu moczowego. Przyczyny
04-12-2012
Niekorzystne zmiany w układzie moczowo-płciowym związane z menopauzą prowadzą do zwiększonej podatności na zakażenia, zarówno w drogach moczowych jak i zewnętrznych narządach płciowych. Dochodzi do zakażenia dolnych dróg moczowych, czyli cewki moczowej i pęcherza moczowego. Jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie w porę podjęte, zakażenie może powędrować aż do nerek, wywołując chorobę zwaną odmiedniczkowym zapaleniem nerek.