profilaktyka
Jak o siebie dbać.
-
Przewlekła chrypka może być objawem zmian nowotworowych
15-05-2017
Chrypka to szorstka barwa głosu połączona zwykle z uczuciem suchości i drapania w gardle. Jeśli trwa krótko nie jest niepokojąca. Utrzymująca się przez co najmniej dwa tygodnie może być wynikiem groźnych zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych, nawet o charakterze nowotworowym.
-
Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok
05-01-2016
Przegrzany organizm jest podatny na przeziębienie. Antidotum na zimowe osłabienie jest hartowanie organizmu. Najlepiej przez cały rok.
-
Polki. Jakie są, co ksztatłuje ich postawy wobec siebie i własnego zdrowia?
31-07-2015
O dojrzałych Polkach, ich potrzebach i postawach wobec siebie i własnego zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. Antoniną Ostrowską z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
-
Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych
17-07-2015
Choroby pasożytnicze nie są rzadkością w dzisiejszych czasach. W przypadku osób starszych mogą być one szczególnie niebezpieczne, gdyż przy osłabionym układzie odpornościowym znacznie częściej dochodzi do powikłań, które mogą mieć poważne konsekwencje. Do zakażenia dochodzi najczęściej, gdy nie przestrzega się zasad higieny. Latem uważać trzeba w sposób szczególny.
-
Znamiona skórne. Za rzadko odwiedzamy dermatologa
13-06-2014
Znamiona to nieprawidłowości na skórze, które wywodzą się z różnych komórek. W zależności od tego, z jakich komórek powstały, wyróżnia się m.in. znamiona naskórkowe, łojowe, naczyniowe, a także barwnikowe popularnie zwane pieprzykami.
-
Kolejki do badań i leczenia to olbrzymi problem zwłaszcza w ortopedii i stomatologii
22-01-2014
Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na gwarantowane ustawowo – przynajmniej teoretycznie - świadczenia zdrowotne. Nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu. Najdłużej czekamy na świadczenia z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz stomatologii i angiologii - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care.
-
Instytut Zdrowych Nóg podsumowuje wyniki letniej akcji
23-09-2013
Ponad 1,3 tysiąca pacjentów, bez żadnych skierowań i formalności, przebadali lekarze w ramach akcji „Instytut Zdrowych Nóg”. W ciągu trzech miesięcy z porad specjalistów mogli skorzystać mieszkańcy 23 miast w Polsce. Od 25 maja do 17 sierpnia 2013 roku lekarze diagnozowali stan żył nóg pacjentów w mobilnej przychodni.
-
Jak przeciwdziałać zakażeniom układu moczowego?
04-12-2012
Zmiany w stylu życia są istotne zwłaszcza u kobiet, które choć raz chorowały na ZUM. To może je uchronić przed częstymi nawrotami choroby.
-
Preparaty witaminowe w profilaktyce raka wątroby
08-10-2012
Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców z Shanghai Cancer Institute wynika, że przyjmowanie w suplementach witaminy E, lub spożywanie jej w produktach żywnościowych może w znaczący sposób zmniejszać zachorowanie na raka wątroby. Z kolei przyjmowanie witaminy C i preparatów multiwitaminowych przez osoby z chorą wątrobą (lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka wątroby) - zwiększa ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu.
-
Jak palenie papierosów wpływa na poziom złego cholesterolu?
27-01-2015
Prawidłowo ważę, zdrowo się odżywiam, zażywam Atoris, uprawiam regularnie sport, ale też palę papierosy i wciąż mam wysoki poziom LDL. Dlaczego?