Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

11-02-2013

Kuchnia czeska. Knedliki, mięsa i piwo

"Dobre jadło, dobre picie przedłużają życie” - głosi czeskie przysłowie

Poznać coś od kuchni – to znaczy poznać dobrze. Dlatego w dziale „Kuchnia” na portalu superstarsi.pl będziemy prezentować kuchnie narodowe i regionalne - z Europy i świata. Bo przecież nie trzeba spędzać całych miesięcy w podróży, by kulinarnie zwiedzać różne zakątki i poznawać inne, ciekawe smaki. Podróże zaczynają się od pierwszego kroku, a ten nie musi być wcale siedmiomilowy. Dlatego zaczynamy od najbliższych sąsiadów – Czechów. W końcu wydawcą portalu superstarsi.pl jest spółka Sąsiedzi. I to co bliskie, jest dla nas ważne!

Wiele osób zapewnia, że najlepsza pieczeń wieprzowa - serwowana z kapustą i knedlami - jest U Kalicha, w praskiej gospodzie, gdzie bywał wojak Szwejk.   Wiele osób zapewnia, że najlepsza pieczeń wieprzowa - serwowana z kapustą i knedlami - jest U Kalicha, w praskiej gospodzie, gdzie bywał wojak Szwejk.
  • U Kalicha nie tylko można dobrze zjeść, ale i poczuć swojską atmosferę.

 

Fundamenty kuchni czeskiej

 

- Po pierwsze, knedliki

Knedle bułczane, ziemniaczane, karlowarskie (z ciasta nie drożdżowego), knedle  ze słoniną (a jakże, tej w kuchni czeskiej nie może zabraknąć), grzybowe i pełnoziarniste (to ukłon w kierunku zdrowej kuchni, knedle robione są z mąki orkiszowej i preparowanego ryżu). W sumie – kilkadziesiąt odmian, wariacji dodatku do dania głównego lub samodzielnego dania. A jeszcze dochodzą knedliki owocowe, serwowane często na deser – z truskawkami, owocami leśnymi (lub innymi owocami) albo powidłami. Mówiąc wprost: kto nie jadł w Czechach knedla, to jakby w nich wcale nie był.

 

- Po drugie, mięsa

Przede wszystkim pieczeń wieprzowa, serwowana z kapustą i… knedlami. Najlepszą - ponoć - podają U Kalicha, w praskiej gospodzie, gdzie bywał wojak Szwejk. Kto nie lubi wieprzowiny, powinien skusić się na czeską pieczoną kaczkę (również z kapustą i knedlami). A dla spragnionych lżejszych wrażeń kuchnia czeska ma liczne przepisy i dania ze słodkowodnych ryb, przede wszystkim sandacza, pstrąga i karpia (który, podobnie jak w Polsce, jest też podstawowym daniem kolacji wigilijnej).

 

- Po trzecie, piwo

Nazywane przez Czechów „ciekłym chlebem” i jak chleb spożywane – codziennie. W Czechach i na Morawach produkowanych jest około 500 gatunków piwa. Warto próbować tych z lokalnych, małych browarów – mają oryginalne, niepowtarzalne smaki. I są, jak uważa wielu miłośników piwa, najlepsze na świecie. Czy w Czechach piwo straci kiedyś pozycję lidera wśród napojów dla dorosłych? Raczej wątpliwe. Ale nie można nie zauważyć, że w siłę rosną morawskie winnice, a wina w nich produkowane - zarówno białe jak i czerwone - mają rosnące grono wielbicieli.

 

Przy pisaniu tekstu korzystałam z materiału "Kuchnia czeska" wydanego przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego, http://www.czechtourism.com

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012