Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

19-12-2012

Objawy i zagrożenia związane z menopauzą

Kobietom, które dbają o zdrowie, jest łatwiej

Choć menopauza nie jest chorobą, w wyniku zachodzących przemian hormonalnych, związanych przede wszystkim z tym, że jajniki nie produkują już takiej jak wcześniej ilości estrogenów, panie mogą odczuwać wiele bardzo różnorodnych dolegliwości, są też w sposób szczególny zagrożone niektórymi chorobami.

Przy uderzeniach gorąca, dobrze zawsze mieć pod ręką wachlarz.  Przy uderzeniach gorąca, dobrze zawsze mieć pod ręką wachlarz.

 

Zmiany w obrębie skóry i włosów

 

Skóra staje się jakby cieńsza, włosy słabsze, łamliwe, łatwiej i w zwiększonej ilości wypadają. W związku z przewagą męskich hormonów płciowych, włosy mogą wyrastać także na brodzie i w innych miejscach typowych dla mężczyzn. Obniża się barwa głosu. Panie łatwiej przybierają na wadze - tkanka tłuszczowa gromadzi się na karku i brzuchu, deformując sylwetkę.

 

Osteoporoza pomenopauzalna, inaczej zrzeszotnienie kości

 

Osteoporoza to postępująca choroba całego szkieletu objawiająca się obniżeniem masy kostnej, upośledzeniem mikroarchitektury kości, a w efekcie wzmożoną podatnością kości na złamania - pod wpływem niewielkiego urazu, a nawet bez wyraźnej przyczyny (złamania samoistne). Po menopauzie kobiety tracą rocznie 2-3 procent masy kości korowej, (czyli tej, która tworzy zewnętrzną część kości długich) i do 5 procent masy kości beleczkowej (strukturę beleczkową mają np. trzony kręgów). Szczególnie szybkie niszczenie kości zachodzi w okresie 3-6 lat po ostatniej miesiączce.

 

Miażdżyca

 

Estradiol w wysokim stężeniu chroni tętnice przed powstawaniem zmian miażdżycowych. Po menopauzie rośnie wielokrotnie ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca, a także udaru mózgowego. Zwiększa się stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL - cholesterolu (popularnie nazywanego „złym cholesterolem”, gdyż to właśnie on wchodzi w skład zmian miażdżycowych w tętnicach). Podnosi się ciśnienie krwi. Zwiększa się skłonność płytek krwi do agregacji i zlepiania się - łatwiej więc tworzą się zakrzepy i nasila się miażdżyca tętnic.

 

Pogorszenie funkcji poznawczych

 

W hipokampie (jest to struktura mózgu odpowiedzialna za procesy zapamiętywania i uczenia się) obecne są receptory dla estrogenów. Niedobór estrogenów powoduje, że stopniowo pogarsza się pamięć oraz postępują zaburzenia koncentracji. Brak estrogenów może też zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012