Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

20-11-2014

20 listopada, Światowy Dzień Rzucania Palenia

Warto zerwać z nałogiem. Dla siebie

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. To dobry moment, żeby rzucić palenie – choć decyzja o zerwaniu z nałogiem musi być podejmowana codziennie, nie tylko od święta.

Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ale z nałogiem trzeba walczyć codziennie Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ale z nałogiem trzeba walczyć codziennie

Polacy palą coraz mniej, ale nie znaczy, że – mało. Po papierosy regularnie sięga co trzeci mężczyzna powyżej 15. roku życia i co druga kobieta. Dobra wiadomość? Trzydzieści pięć lat temu paliło dwa razy więcej mężczyzn. Również palaczek było znacznie więcej (ponad 30 proc.).

Jednak to właśnie liczba palaczek spędza sen z powiek lekarzom. Po papierosa codziennie sięga 3,5 miliona pań. Kobiety łatwiej uzależniają się od nałogu, dużo częściej niż mężczyźni palą też „zwyczajowo”, dla towarzystwa, dla relaksu. Trudniej im zerwać z nałogiem, bo są uzależnione nie tylko od nikotyny, ale też od emocji, jakie łączą się z rytuałem palenia.

Palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwory płuc. O nawet 40 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe, m.in. nowotwory pęcherza moczowego, przełyku, trzustki, a nawet niektóre postacie białaczek. Na nowotwory umierają także bierni palacze - co roku jest ich w Polsce ok. 2 tys.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012