„Kupiec wenecki” Williama Szekspira z londyńskiego The Globe
Multikino, 13 października, godz. 19.00
Multikino i British Council zapraszają na jedyną retransmisję sztuki Williama Szekspira „Kupiec wenecki”. Spektakl w reżyserii Jonathana Munbiego z cyklu „Globe On Screen w Multikinie” będzie można zobaczyć 13 października 2016 roku w wybranych kinach sieci Multikino.
Portia, bogata dziedziczka Belmont, stawia wyzwanie swoim zalotnikom. Zwycięzca wygra jej rękę, przegrany straci rękę i o wiele więcej. W Wenecji, epicentrum konsumpcji, spekulacji i długów, Bassanio pożycza pieniądze od swojego przyjaciela Antonio do sfinansowania swojej próby. Antonio z kolei bierze pożyczkę od lichwiarza Shylocka. Kredyt zostanie spłacony, kiedy statki Antonia wrócą do miasta. Ale jeśli statki nie wróci, a pieniądze nie zostaną zwrócone, Antonio przekaże Shylockowi funt swojego ciała. Statki nie wracają…
W jednym ze swoich najbardziej emocjonalnych tekstów, Szekspir przedstawia konkurujące ze sobą roszczenia tolerancji i nietolerancji, prawa religii i społeczeństwa, sprawiedliwości i miłosierdzia; natomiast w postaci Shylocka stworzył jednego z najsłynniejszych outsiderów teatru.
Czas trwania spektaklu: około 2 godz. 45 minut, w tym jedna przerwa. Spektakl, z polskimi napisami, rozpoczyna się o godzinie 19.00
13 października 2016 w kinach sieci Multikino widzowie będą mogli uczestniczyć w jedynej retransmisji tego genialnego spektaklu w ramach cyklu „Globe On Screen” w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Wrocław Arkady oraz Zabrze.
Bilety są już do nabycia w kasach kin i na www.multikino.pl
Bilet normalny kosztuje 38 złotych. Z kuponem pobranym z portalu można kupić bilety w specjalnej cenie 28 złotych (maksymalnie dla dwóch osób na kupon).
Mamy też podwójne zaproszenia – po jednym do każdego z kin. Aby otrzymać jedno z nich, należy w komentarzu pod tekstem napisać krótką wypowiedź, rozpoczynającą się od słów „Gdybym przeniósł (przeniosła) się do elżbietańskiej Anglii, w teatrze The Globe chciał(a)bym zobaczyć sztukę…” – i oczywiście krótko uzasadnić wybór oraz podać lokalizację.
Na komentarze będziemy czekać do 12 października do godziny 9.00. Jeśli jedno kino wybierze więcej niż jedna osoba, zaproszenie przyzna redakcja.
***
Cykl „Globe On Screen” to niepowtarzalna okazja by przenieść się w przeszłość, w czasy teatru elżbietańskiego, kiedy powstawały nieśmiertelne dramaty Williama Szekspira (1564–1616). Londyński teatr The Globe był artystycznym domem tego wybitnego dramaturga i to tam ukształtował się styl teatru elżbietańskiego. Dziś możemy przenieść się w czasie dzięki retransmisjom spektakli ze zrekonstruowanego The Globe – do Londynu przełomu XVI i XVII wieku.
„Globe On Screen”prezentuje inscenizacje dzieł dramatopisarza wszech czasów, Williama Szekspira, zarejestrowane z udziałem publicznościw zrekonstruowanym teatrze The Globe, w jakości HD & DD Surround. Zespół aktorski grający w tym budynku – gdzie zgodnie z elżbietańską tradycją nie ma dachu, więc gra się pod gołym niebem, a znakomita część widzów może zająć tylko miejsca stojące, tak jak to było w złotym wieku – stara się w swoich spektaklach oddać atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII stulecia. Zarówno gra aktorska, jak i użyte środki teatralne, mają nas przenieść w czasie i dać wyobrażenie, jak wówczas wyglądał teatri jakim językiem przemawiał do publiczności. Tak mogły wyglądać prapremiery sztuk, które na stałe weszły do światowego kanonu: „Hamleta”, „Burzy”, „Makbeta”, „Wesołych kumoszek z Windsoru”, „Miarki za miarkę”, „Komedii omyłek” czy „Juliusza Cezara”. Aktorzy grają w kostiumach wzorowanych na tych z epoki, dekoracje są uzależnione od architektury budynku, jego kształtu, a jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie – jak to było w czasach Szekspira i królowej Elżbiety I – mężczyźni.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
malgorzata_szmyt | 12-10-2016
Poznań, Stary Browar
BbartekB | 12-10-2016
Poznań Malta
Superstarsi | 12-10-2016
Dziękujemy za zgłoszenia i ciekawe odpowiedzi.
Podwójne zaproszenia na pokaz "Kupca weneckiego" w czwartek, 13 października o godz. 19 otrzymują:
katarzyna_dc - Gdańsk
An165 - Lublin
ladyofpain - Wrocław Arkady
PawelStankiewicz - Łódź SilverScreen
małgorzata_szmyt - Poznań Stary Browar
BbartekB - Poznań Malta
Zaproszenia są wystawiane imiennie. Po odbiór biletów zapraszamy do kas wybranego kina przed pokazem.
Życzymy miłych wrażeń