Prezenty dla noworodka i niemowlaka od babci i dziadka
Sentymentalne i praktyczne, z myślą o dziecku i rodzicach
Edukacyjne czy tylko do zabawy, pomysłowe czy praktyczne - półki sklepowe uginają się pod ciężarem zabawek, gadżetów, ubranek, a dziadkowie nierzadko mają dylemat, co wybrać na prezent dla nowo narodzonego wnuka. Podpowiadamy co może przynieść radość dziecku i jego rodzicom.
W związku z tym, że narodziny wnuka to wielkie wydarzenie, warto postawić na niebanalne prezenty dla noworodka, które pozwalają zachować wspomnienia. I z czasem nabierają wielkiej wartości sentymentalnej.
- Mogą to być np. spersonalizowane śpioszki, kocyki bądź poduszki z imieniem malucha, inicjałami, datą urodzenia, miarą i wagą. Można znaleźć także dobrej jakości pościele i na nich umieścić inicjały bądź imię dziecka. Wspaniałą pamiątką może być także sesja zdjęciowa noworodka u dobrego fotografa albo ramki z gliną lub gipsem, w których można odcisnąć stópki lub rączki dziecka - mówi Magdalena Lange-Rachwał, psycholog, Centrum Opieki Okołoporodowej i Wczesnodziecięcej Mamutek.
Trafionym prezentem będą także pamiętniki czy albumy malucha w których można zapisywać najważniejsze wydarzenia z życia dziecka albo opisywać bieżące wydarzenia z pierwszego roku życia dziecka (np. ile kosztuje mleko, kto jest prezydentem, ile kosztuje bilet do kina), a potem gdy dorośnie mu je przekazać. Prezentem mogą być również pięknie wydane albumy na zdjęcia.
Babcie, które potrafią robić na drutach mogą własnoręcznie zrobić wnukowi czapeczkę, sweterek bądź skarpetki. Małe dzieci pięknie w nich wyglądają, a do tego będzie im ciepło. Wzory można znaleźć np. w internecie. Dziadek może natomiast napisać wiersz lub bajkę. Oryginalnym pomysłem może być również zasadzenie drzewa w dniu narodzin dziecka - będzie stanowić pamiątkę na długie lata.
Pieluchy i ubranka zawsze potrzebne
Niektórzy wolą obdarowywać praktycznymi prezentami, które będą po prostu potrzebne świeżo upieczonym rodzicom. Mogą to być ubranka - niech będą dobrej jakości, z ekologicznej bawełny, najlepiej o rozmiar lub dwa większe, ponieważ zwykle rodzice mają już skompletowaną wyprawkę. Niektóre sklepy pakują ciuszki w tzw. bukiety ubraniowe. Przydatnym prezentem zawsze będą pieluchy. I tu także można wręczyć je w niebanalnej formie, np. w kształcie motoru, tortu bądź misia.
Zabawki lub płyty z muzyką
Decydując się na zabawki dla noworodków i niemowląt, warto wybierać przede wszystkim te, które mają odpowiednie atesty i są dostosowane do wieku dziecka.
- Dla niemowlęcia warto kupować zabawki w zdecydowanych barwach, najlepiej kontrastowych zamiast pastelowych. Wszelkie zabawki łączące w sobie różne faktury materiałów będą trafionym upominkiem. Warto też wybierać zabawki grające, byle nie za głośno, ponieważ noworodki i niemowlęta są bardzo wrażliwe na dźwięki.
Udanym pomysłem na prezent dla dziecka też będą płyty z muzyką. Może to być np. muzyka klasyczna czy muzyka dziecięca. Tutaj warto zwrócić uwagę na serię "Muzyka bobasa" Raimonda Lapa - wśród blisko dziesięciu płyt można znaleźć prawdziwe perełki, wszystkie tworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach. W tej serii są płyty przygotowane na podstawie klasycznych utworów, są kołysanki a także płyty z wesołymi melodiami, które mogą towarzyszyć dziecku np. podczas zabawy.
Maleńkim dzieciom można wręczyć również książeczki z wyraźnymi, dużymi, pojedynczymi obrazkami na stronie oraz książki do czytania przez opiekuna. - Dobrze zacząć od książeczek z wierszykami, gdzie do głosu dochodzi rytm, a także często pojawiają się wyrazy dźwiękonaśladowcze - mówi Magdalena Lange-Rachwał.
Oprócz zabawek i książek, małym dzieciom przydadzą się też maty edukacyjne lub karuzele do łóżeczka.
Lokata lub ubezpieczenie na przyszłość
Dziadkowie, którzy chcieliby zainwestować w przyszłość wnuka, mogą zastanowić się nad założeniem polisy bądź lokaty. Dzięki regularnym wpłatom można zebrać kapitał np. na wakacje dziecka, na szkołę bądź studia albo na mieszkanie. Można też zainwestować w prywatną opiekę medyczną i wykupić pakiet w wybranej klinice bądź ubezpieczyć dziecko w razie np. choroby czy śmierci rodziców. Innym rodzajem zabezpieczenia na przyszłość jest pokrycie kosztów szczepień dodatkowych - przeciw pneumokokom, meningokokom czy rotawirusom.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Przed północą, Richard Linklater
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- Łucja z Lammermooru z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
- Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- „Cyrulik sewilski” z Paryża na wielkim ekranie
rapture | 08-02-2019
madzia | 08-02-2019
Mililasz | 05-06-2020