choroby serca

  • Prawidłowy oddech. Na sztywność mięśni karku, choroby dróg oddechowych, zaburzenia układu trawiennego, stres i tremę

    07-02-2012

    Oddychanie jest czynnością odruchową. Rzadko w ogóle myślimy o oddychaniu. Najczęstsze błędy to oddech zbyt płytki, zbyt szybki i niewydychanie powietrza do końca. Skutki błędów są poważne - tlen na poziomie komórkowym jest źle przyswajany, co grozi niedotlenieniem mózgu.

    więcej »

    Przed ćwiczeniami oddechowymi należy się mocno przeciągnąć, żeby stawy były elastyczne.
  • Co brać pod uwagę, wybierając sprzęt do mierzenia ciśnienia tętniczego?

    07-02-2012

    Towarzystwa naukowe publikują listy walidowanych aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Gdy kupujemy aparat, warto sprawdzić, czy znajduje się on na liście Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, lub któregoś z innych europejskich towarzystw. Aparaty walidowane są nieco droższe od tych bez walidacji, ale możliwość błędnego pomiaru jest w ich przypadku dużo mniej prawdopodobna.

    więcej »

    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz
  • Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki

    25-01-2012

    Przeciążenie obowiązkami, ale również ich niedobór, zła atmosfera między współpracownikami, a zwłaszcza między szefem i pracownikami, zarobki nieadekwatne do nakładu pracy – to najczęstsze powody, dla których Polak czuje się w pracy sfrustrowany, zestresowany i nie lubi swojej pracy.

    więcej »

    Należy się koncentrować na jednym zadaniu i wykonać je do końca.
  • Dieta w profilaktyce chorób układu krążenia

    24-01-2015

    To, co jemy może pomagać lub szkodzić sercu oraz naczyniom krwionośnym. Dla układu krążenia najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska: oliwa z oliwek, warzywa, ryby morskie, owoce – w tych produktach można odnaleźć wszystkie niezbędne dla zdrowia minerały i witaminy, a także białko i nienasycone kwasy omega-3.

    więcej »

    Oliwa z oliwek, warzywa, ryby (zwłaszcza morskie), owoce sprzyjają naszemu układowi krążenia.
  • Pneumokoki. Szczepionka zalecana dla przewlekle chorych i po 65. roku

    17-01-2012

    Szczepienia przeciw pneumokokom rekomendowane są dla osób po 65. roku życia i młodszych dorosłych, przewlekle chorych np. na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, np. astmę.

    więcej »

    60 proc. zdrowych dzieci, głównie przedszkolaków jest nosicielami pneumokoków. Mając z nimi kontakt i będąc słabego zdrowia, może warto się zaszczepić?
  • Czy sporadyczne skoki ciśnienia są powodem do niepokoju?

    04-01-2015

    Bieg po schodach, sprzątanie mieszkania i to w szybkim tempie, nawet energiczny spacer wywołują wzrost ciśnienia, i jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu. U osoby, która nie ma problemów z nadciśnieniem, ciśnienie tętnicze w ciągu kilkunastu minut wraca do właściwego poziomu, ale zmierzone zaraz po wysiłku może być bardzo wysokie.

    więcej »

    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz
  • Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie

    04-02-2015

    O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. 

    więcej »

    Zmiana diety, a przede wszystkim wyeliminowanie soli, to jedna z pierwszych recept przy nadciśnieniu samoistnym.
  • Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka

    04-01-2015

    Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.

    więcej »

    Palenie papierosów i picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.
  • Co robić, żeby zwiększyć produkcję dobrego cholesterolu?

    04-01-2015

    Produkcja substancji endogennych, do których należy również cholesterol, jest uzależniona od predyspozycji genetycznych. Jeśli człowiek rodzi się ze skłonnością do zaburzeń, produkowanie cholesterolu frakcji HDL będzie trudniejsze, zaś łatwiej będzie produkował zły cholesterol. Duży wpływ mają jednak również czynniki środowiskowe, czyli – nasz tryb życia. A na to, w przeciwieństwie do genów, mamy wpływ.

    więcej »

    Prof. zw. dr hab. n. med. Józef Drzewoski
  • Zaburzenia lipidowe. Leczenie i profilaktyka

    04-02-2015

    Nie da się wyleczyć zaburzeń lipidowych bez właściwej diety i stałej dawki ruchu. A skoro zdrowy styl życia jest warunkiem pomyślnej terapii, może lepiej zdecydować się na niego zanim zaczniemy chorować?

    więcej »

    Do produktów zalecanych w diecie antycholesterolowej należą chude ryby i warzywa
webstar 2012