Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2012

Dojrzali artyści i ich muzy

Miłością malowane obrazy

Jedni swoje modelki rozbierali, inni ubierali. Malowali swoje żony i kochanki.  Wielu płótnom, poza samą wartością artystyczną dzieła, wyjątkowej aury dodaje romasowa anegdota. Na aukcji Christie’s w Nowym Jorku w 2010 roku obraz „Nude, Green Leaves and Bust” (1932) namalowany przez Picassa jednej nocy, przedstawiający malarza i jego kochankę Marie-Therese Walter, wyceniono na 80 mln dolarów, a sprzedano za 106,5 mln dolarów. Jacka Malczewskiego „Zauroczenie. Autoportret z Marią Balową”, który w roku 2010 na aukcji Agra-artu został sprzedany za 530 tysięcy złotych został uznany za najdrożej w Polsce sprzedane dzieło sztuki.

Utopiona w Bosforze, Jana Matejki. Istnieją dwie wersje z 1872 i 1880r. Obraz powstał pod wpływem opowieści Polaku w Konstantynopolu,który związał się z kobietą z haremu, za co niewierną utopiono. W roli topionej odaliski Matejko obsadził żonę.  Utopiona w Bosforze, Jana Matejki. Istnieją dwie wersje z 1872 i 1880r. Obraz powstał pod wpływem opowieści Polaku w Konstantynopolu,który związał się z kobietą z haremu, za co niewierną utopiono. W roli topionej odaliski Matejko obsadził żonę.
  • U studni, Jacka Malczewskiego(1909).  Historycy sztuki rozpoznają w postaci kobiety, Marię Balową,w której żonaty artysta był zakochany.

 

Arkadia z ważką

 

Pełnia upalnego lata. Drzewa uginają się od dojrzałych owoców, łąka od pachnących roślin, wieje delikatny wiaterek, a mały nagi chłopiec  idąc po soczystej trawie trzyma w rękach długie łodygi kwiatów. Na pierwszym planie w cieniu drzewa kobieta w szafirowej sukni, nieopodal siadła trzepocąca wielka ważka o złocistych skrzydłach. Obraz „Dziwny ogród” (1902/1903 wł. Muzeum Narodowe w Warszawie) Józefa Mehoffera, czołowego przedstawiciela Młodej Polski emanuje spokojem i bezpieczeństwem, zadowoleniem z życia, jego afirmacją, a pierwszoplanową bohaterką płótna obok syna artysty Zbigniewa, jest Jadwiga Janakowska, jego żona. Tworzyli udaną parę, a artysta zachwyt nad jej urodą oddawał na licznych płótnach, zawsze w pogodnym świetle i wykwintnym otoczeniu. „Portret żony. Na letnim mieszkaniu” (1904), „Portret  żony artysty na żółtym tle” (1907), „Portret żony na tle Pegaza” (1913), czy „Portret żony przy świetle lampy” (1905).

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012