Japonia. Elektronika dla superstarszych
Raku-raku znaczy super łatwy
Fujitsu, japoński producent elektroniki, wciąż przygotowuje nowe produkty dla osób starszych. Do tej pory jego telefony komórkowe dla seniorów cieszyły się w Japonii ogromnym zainteresowaniem. Po nich koncern wypuścił komputery dla najstarszych odbiorców, a teraz - laptopy.
Koncern nazwał sprzęt dla seniorów raku-raku, czyli super łatwy w użyciu. Podczas jego projektowania twórcy zwracali uwagę, by telefony i komputery dla osób po 60. roku życia były łatwe w użyciu, bezpieczne i proste. Użytkownicy „raku-raku pasokon” (komputera bardzo łatwego w użyciu) mogą więc korzystać z wygodnego ekranu dotykowego (według przedstawicieli Fujitsu myszka jest w nich w ogóle niepotrzebna) i uproszczonej obsługi Internetu. Klawiatura ma większe niż standardowe klawisze (z japońskimi i angielskimi znakami). By seniorom jeszcze ułatwić życie, pracownicy koncernu uczą klientów obsługi komputerów w ich domach.
Jak zapewnia producent, raku-raku pasokon to propozycja i dla tych, którzy wcześniej w ogóle nie posługiwali się komputerami, ale i dla tych, którzy ich używali, ale z wiekiem zmieniły się ich oczekiwania wobec sprzętu elektronicznego.
W Japonii seniorzy to ogromna grupa obywateli – osoby po 60. roku życia stanowią dziś ponad 30 proc. wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. – Odsetek starszych ludzi w naszym społeczeństwie rośnie, ale tylko 34 proc. z nich ma komputery. Natomiast właścicielami pecetów jest 81 proc. osób w przedziale wiekowym 20-59 – mówił podczas prezentacji raku-raku pasokon przedstawiciel Fujitsu.
Opracowanie produktów właśnie dla najstarszych okazało się doskonałą strategią Fujitsu – telefony komórkowe z serii raku-raku od 2001 r. kupiło już prawie 18 mln nabywców – prawie połowa wszystkich Japończyków po sześćdziesiątce, którzy korzystają z komórek. Jeden z najnowszych modeli (Raku-Raku F-08C) – stylowa komórka z ekranem dotykowymi aparatem fotograficznym 5 megapikseli – kosztuje ok. 275 USD.
Jak podają statystyki firmy, właściciele używają telefonów komórkowych głównie, by telefonować (95 proc.), robić zdjęcia (90 proc.), wysyłać I odbierać emaile (78 proc.) i oglądać telewizję (75 proc.). Teraz będą też mogli z łatwością podłączyć się do komputera – komórki będą bowiem kompatybilne z raku-raku pasokon. Chęć zakupu superłatwych komputerów zadeklarowała jedna trzecia użytkowników telefonów dla seniorów.
Tak, jak komputery stacjonarne, notebooki mają ograniczoną liczbę funkcji, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Na razie laptopy raku-raku sprzedawane są jedynie w Japonii.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: emeryt, emerytka, pieniądze, sprzęt dla starszych, wiek dojrzały, wzrokPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"
Gwiazda | 11-04-2012
szalonyKrzys | 13-04-2012
Gwiazda | 17-04-2012