Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

10-04-2012

Japonia. Elektronika dla superstarszych

Raku-raku znaczy super łatwy

Fujitsu, japoński producent elektroniki,  wciąż przygotowuje nowe produkty dla osób starszych. Do tej pory jego telefony komórkowe dla seniorów cieszyły się w Japonii ogromnym zainteresowaniem. Po nich koncern wypuścił komputery dla najstarszych odbiorców, a teraz - laptopy.

Notebooki dla osób 60+ mają ograniczoną liczbę funkcji, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna  Notebooki dla osób 60+ mają ograniczoną liczbę funkcji, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna

Koncern nazwał sprzęt dla seniorów raku-raku, czyli super łatwy w użyciu. Podczas jego projektowania twórcy zwracali uwagę, by telefony i komputery dla osób po 60. roku życia były łatwe w użyciu, bezpieczne i proste. Użytkownicy „raku-raku pasokon” (komputera bardzo łatwego w użyciu) mogą więc korzystać z wygodnego ekranu dotykowego (według przedstawicieli Fujitsu myszka jest w nich w ogóle niepotrzebna) i uproszczonej obsługi Internetu.  Klawiatura  ma większe niż standardowe klawisze (z japońskimi i angielskimi znakami). By seniorom jeszcze ułatwić życie, pracownicy koncernu uczą klientów obsługi komputerów w ich domach.

Jak zapewnia producent, raku-raku pasokon to propozycja i dla tych, którzy wcześniej w ogóle nie posługiwali się komputerami, ale i dla tych, którzy ich używali, ale z wiekiem zmieniły się ich oczekiwania wobec sprzętu elektronicznego.

W Japonii seniorzy to ogromna grupa obywateli – osoby po 60. roku życia stanowią dziś ponad 30 proc. wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. – Odsetek starszych ludzi w naszym społeczeństwie rośnie,  ale tylko 34 proc. z nich ma komputery. Natomiast właścicielami pecetów jest 81 proc. osób w przedziale wiekowym 20-59  ­– mówił podczas prezentacji raku-raku pasokon przedstawiciel Fujitsu.

Opracowanie produktów właśnie dla najstarszych okazało się doskonałą strategią Fujitsu – telefony komórkowe z serii raku-raku od 2001 r. kupiło już prawie  18 mln nabywców – prawie połowa wszystkich Japończyków po sześćdziesiątce, którzy korzystają z komórek. Jeden z najnowszych modeli (Raku-Raku F-08C) – stylowa komórka z ekranem  dotykowymi aparatem fotograficznym 5 megapikseli – kosztuje ok. 275 USD.

Jak podają statystyki firmy, właściciele używają telefonów komórkowych głównie, by telefonować (95 proc.), robić zdjęcia (90 proc.), wysyłać I odbierać emaile (78 proc.) i oglądać  telewizję (75 proc.). Teraz będą też mogli z łatwością podłączyć się do komputera – komórki będą bowiem kompatybilne z raku-raku pasokon. Chęć zakupu superłatwych komputerów zadeklarowała jedna trzecia użytkowników telefonów dla seniorów.

Tak, jak komputery stacjonarne, notebooki mają ograniczoną liczbę funkcji, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Na razie laptopy raku-raku sprzedawane są jedynie w Japonii.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: hauerpower.

Skomentuj artykuł

  • Gwiazda | 11-04-2012

    A mnie się wydaje, że to będzie się zminiać z roku na rok. Już pokolenie dzisiejszych 60-latków - to wykształcoen - jest za Pan Brat z komputerami, podróżami, aktywnym wypoczynkiem. Za 10 lat również niewykształceni (dzisiejsi 50 latkowie) do nich dołączą!
  • szalonyKrzys | 13-04-2012

    A ja ostatnio kupiłem sobie smartfona
  • Gwiazda | 17-04-2012

    No to napisz mi ludzkim językiem co to jest i do czego służy?
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012