„Świat bez wolności”. Międzynarodowy Przegląd Filmowy IPN
O tych doświadczeniach warto pamiętać
Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” odbędzie się w dniach od 3 do 11 czerwca 2016 r. we Wrocławiu, w kinie Nowe Horyzonty. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny.
Gośćmi specjalnymi przeglądu będą m.in. Jiří Menzel, Marta Meszaros i Vytautas Landsbergis. W programie jest 13 filmów, których wspólnym wątkiem jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.
Tym, co najbardziej wyróżnia Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”, są wyjątkowi goście. To m.in. słynni reżyserzy Jiří Menzel i Marta Meszaros, Vytautas Landsbergis – przywódca Litwy z czasów ogłoszenia niepodległości i obrony przed radziecką interwencją, czy opozycjoniści z krajów dawnego bloku wschodniego, jak Wolfgang Templin, znający od podszewki metody działania Stasi, czyli służby bezpieczeństwa byłej NRD.
– Ważne jest dla nas to, by wielką historię, formy działania dyktatur i totalitaryzmów, przybliżyć z perspektywy jednostki. W ten sposób widać lepiej, jak wygląda świat bez wolności, jak wielką jest ona wartością i jak wysoką cenę trzeba nieraz za nią płacić – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Przegląd potrwa dziewięć dni. Każdy dzień to próba pokazania problemu, jakim jest świat bez wolności, z perspektywy innego kraju. To dawne demokracje ludowe (Węgry, NRD, PRL, Czechosłowacja) i ZSRR, a także Chile w okresie rządów Pinocheta, Chiny lat 80., jak również współczesna Kuba. Zaplanowano dyskusje z udziałem świadków wydarzeń przedstawianych w filmach, reżyserów, dziennikarzy, naukowców lub podróżników. – Zaprosiliśmy gości z całego świata. Przez pryzmat ich przeżyć, doświadczeń oraz dzięki ich wiedzy lepiej zrozumiemy również naszą polską drogę do wolności – dodaje dr Robert Żurek.
W programie przeglądu znalazło się łącznie 13 filmów. Zobaczymy obrazy ikoniczne dla historii kina, jak również filmy mało w Polsce znane. Wątkiem wspólnym jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.
– Wybrane przez nas filmy mocno przemawiają do wyobraźni. Pokazują m.in. to, jakie realia towarzyszą marzeniom o świecie doskonałym i jak ludzie odnajdują się w systemach zniewolenia. Projekcje połączone ze spotkaniami i dyskusjami to gratka dla pasjonatów kina oraz historii, jak również dla każdego, kto interesuje się światem – dodaje dr Andrzej Krajewski, pełnomocnik prezesa IPN ds. ESK.
Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” odbędzie się w dniach 3–11 czerwca 2016 r. Wszystkie projekcje i dyskusje zaplanowano w kinie Nowe Horyzonty.
Wstęp na wszystkie projekcje i dyskusje jest bezpłatny. Dystrybucja wejściówek rozpocznie się 30 maja 2016 r.
Instytut Pamięci Narodowej organizuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy