Układ krążenia
-
Tętniak aorty brzusznej. Objawy i leczenie
27-04-2017
Tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. Rozwija się bezobjawowo, więc trudno go wykryć. Gdy pęka, pacjent często umiera zanim zdąży dotrzeć do szpitala. Narażeni są palacze oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i chorobą wieńcową.
-
Polacy jedzą coraz więcej zdrowych, roślinnych tłuszczów. I żyją dłużej
23-10-2015
Polacy jedzą coraz więcej zdrowych tłuszczów i zdaniem ekspertów jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpłynął na wydłużenie długości życia - wynika z badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia.
-
Żylaki nóg. Przyczyny, objawy, leczenie
08-02-2015
Żylaki ma niemal co druga kobieta i prawie 40 proc. mężczyzn w Polsce. Nie jest to przypadłość typowo kobieca, choć hormony – konkretnie estrogen – mogą wpływać na jej przebieg. Problem z żylakami nasila się u kobiet m.in. w czasie ciąży i menopauzy, a więc podczas „burz hormonalnych”.
-
Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja
05-02-2015
Polacy mało wiedzą o udarze mózgu, w związku z czym zbyt późno wzywają pomoc do chorych, u których występują pierwsze objawy. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia przyczynia się do niepełnosprawności pacjentów, choć w wielu przypadkach można temu zapobiec – podkreślają specjaliści.
-
Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
04-02-2015
O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.
-
Zaburzenia lipidowe. Leczenie i profilaktyka
04-02-2015
Nie da się wyleczyć zaburzeń lipidowych bez właściwej diety i stałej dawki ruchu. A skoro zdrowy styl życia jest warunkiem pomyślnej terapii, może lepiej zdecydować się na niego zanim zaczniemy chorować?
-
Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?
26-01-2015
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zmniejszymy, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia. Systematyczna aktywność fizyczna i właściwa dieta, ograniczenie i eliminacja używek to recepta, która może pomóc w przeciwdziałaniu nadciśnieniu i jego powikłań.
-
Dieta w profilaktyce chorób układu krążenia
24-01-2015
To, co jemy może pomagać lub szkodzić sercu oraz naczyniom krwionośnym. Dla układu krążenia najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska: oliwa z oliwek, warzywa, ryby morskie, owoce – w tych produktach można odnaleźć wszystkie niezbędne dla zdrowia minerały i witaminy, a także białko i nienasycone kwasy omega-3.
-
Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka
04-01-2015
Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.
-
Co robić, żeby zwiększyć produkcję dobrego cholesterolu?
04-01-2015
Produkcja substancji endogennych, do których należy również cholesterol, jest uzależniona od predyspozycji genetycznych. Jeśli człowiek rodzi się ze skłonnością do zaburzeń, produkowanie cholesterolu frakcji HDL będzie trudniejsze, zaś łatwiej będzie produkował zły cholesterol. Duży wpływ mają jednak również czynniki środowiskowe, czyli – nasz tryb życia. A na to, w przeciwieństwie do genów, mamy wpływ.