rss | wpisy: 197

Blog użytkownika Agnieszka_Usiarczyk

22-05-2012

Mamy otyłą młodzież, bo dajemy im zły przykład

 

Dziś Europejski Dzień Walki z Otyłością. Ile wynosi wasze BMI (ang. Body Mass Index)? Sprawdźcie. Prawidłowa wartość to od 18,5 – 25, wahania poniżej niższej granicy oznacza niedowagę, natomiast odchylenie powyżej 25 – nadwagę. 

Według ostatniego raportu WHO polskie nastolatki są w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych. 29 proc. 11-latków ma nadwagę. Na badanych 39 krajów Europy i Ameryki Płn. grubsze są tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii. Z wiekiem odsetek otyłych się obniża. W grupie 13-latków nadwagę ma 1/4 młodzieży, zaś wśród 15-latków otyli stanowią 16 proc. Wyniki są niepokojące, bo badania prowadzone są co 4 lata, ale nigdy nie wypadliśmy tak źle. Winą za to obarczałabym wyłącznie dorosłych. To oni przekazują dzieciom, wnukom złe nawyki żywieniowe, uczą niezdrowego stylu życia. Parę dni temu w sklepie widziałam matkę z dwójką dzieci w wieku ok. 4 i 10 lat. Mimochodem zerknęłam do jej koszyka. A w nim: parówki, mrożone frytki, gotowy sos do spaghetti w słoiku, zupa ogórkowa w proszku, zupa pieczarkowa w proszku, konserwa, czipsy, lody i cola. I najprawdopodobniej te dzieci jedzą właśnie takie obiady. Jak potem, jako dorośli mają wiedzieć co jest zdrowe a co nie, jeśli mama zamiast włoszczyzny na zupę kupuje proszek, który rozrabia z wodą i podaje dzieciom jako zupę. Ostatnio pewien 30-latek zdziwiony był, że żurek gotuje się na zakwasie. Do tej pory jadł tylko ten z torebki. 

 

 

Od lat gazety, radio, telewizja, lekarze, eksperci trąbią żeby zdrowo się odżywiać, podpowiadają co złe, a co wartościowe. Dlaczego tak trudno nam stosować się do tych zaleceń? Przecież to, co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie. Grubi częściej zapadają na choroby układu krążenia, serca, nadciśnienie i miażdżycę, cukrzycę typu II. Nie karmmy dzieci i siebie czipsami, ciastkami i gotowymi obiadkami z torebek czy słoików. Taniej i zdrowiej będzie jeśli ugotujemy zupę na wywarze z prawdziwych jarzyn. Europejski Dzień Walki z Otyłością to dobra okazja, by zastanowić się nad błędami, które popełniamy na co dzień. Przytyć jest łatwo, każdy następny kilogram pojawia się po spożyciu 6-7 tysięcy dodatkowych kcal. Przy regularnym przyjmowaniu nadmiernej ich ilości można znacznie przybrać na wadze. A jak wiadomo, walka z dodatkowymi kilogramami nie jest łatwa, ale warto rozpocząć ją jak najszybciej, zanim pojawią się poważne problemy zdrowotne. Nie narażajmy siebie i najmłodszych, których kochamy na choroby, dyskomfort i złe samopoczucie. 

 

 

Jeśli sami nie potrafimy wprowadzić zmian, udajmy się do dietetyka. 

Na początek odstawmy słodkie napoje, zastąpmy je wodą, wyeliminujmy słodycze, słone przekąski. Słodycze można podawać dzieciom, które mają prawidłową masę ciała, ale w ograniczonych ilościach. Niech będą to galaretki, koktajle, kisiele, a raz w tygodniu np. kawałek czekolady. Moja 6-letnia córka od małego słodycze jada tylko w piątek i to w małych ilościach. Nie kupuję jej ciastek, cukierków, gum, dostaje czekoladę, głównie gorzką, bo ją lubi. I wcale nie protestuje. Długo walczyłam z całą rodziną, by nie podawali jej słodyczy przy każdej okazji. I udało się. 

 

 

Dziadkowie, ciocie i rodzice - to od was zależy, jak w przyszłości będzie odżywiać się wasze dziecko.  

I uwierzcie mi, dziecko nie obrazi się jeśli nie dostanie batonika, a nawet jeśli, to szybko mu przejdzie. Babciom wydaje się, że jeśli nie kupią dziecku lizaka, to znaczy że będą gorsze. Wcale nie. Jeśli poświęcą czas wnukowi czy wnuczce, pobawią się, zabiorą na spacer, malec zapamięta takie chwile na długo.  

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • zgłoś naruszenie

    benio | 22-05-2012

    byłem ostatnio w szkole podstawowej, pierwsze co rzuciło się w oczy to automaty ze słodyczami - pełne i z napojami gazowanymi - również napełnione. dzieci idą zaspokoić głód do automatu. szkoła nie gotuje, ma odgrzewaną paszę z cateringu - SKANDAL
  • zgłoś naruszenie

    Gwiazda | 22-05-2012

    O likwidacji tych automatów już wiele razy się mówiło. Ciekawe kto w szkole dostaje pieniądze za zgodę na postawienie automatu?
  • zgłoś naruszenie

    zdzisiu | 23-05-2012

    Potwierdzam ostatnie słowa Pani Agnieszki, moje dwie ukochane wnuczki cieszą się bardzo jak idę z nimi na plac zabaw czy gramy wspólnie w piłkę, gdyż liczy się dla nich dobra zabawa i poświęcenie im chodź trochę uwagi. A co do automatów w szkole - mówię stanowczo NIE. Dzieci powinny jeść przede wszystkim zdrowe obiady, gotowane na miejscu.
  • zgłoś naruszenie

    WIESIA59 | 23-05-2012

    Nic innego nie pomoże naszym dzieciom, jak uświadamianie ich o szkodliwości gazowanych napojów oraz słodkich batonikach. Nie upilnujemy dziecka jak pójdzie do szkoły. Dlatego wychowanie w tej kwestii jest bardzo ważne.
  • zgłoś naruszenie

    Celina_14 | 06-06-2012

    Automaty to zło. Moje wnuki w szkole mają kilka automatów a oprócz tego sklepik który jest od góry do dołu w "śmieciowy jedzeniu" Gdy tylko przychodzą do mnie staję się dawać im jak najzdrowsze jedzenie z dużą ilością witamin. Jestem dumną babcią, ponieważ dzięki mnie nie chodzą do KFC itp :)

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Wpisy które mogą Cię zainteresować

  • data publikacji: 2012-05-16 14:06:00

    Lekkie nie zawsze zdrowe i może utuczyć

     

    Ile razy kupiliście "odchudzone" jogurty, serki, majonezy, czekolady i pozwoliliście sobie na ich dużą porcję, bo wydawało wam się, że to po pierwsze zdrowo, a po drugie, że wcale wam nie przybędzie w biodrach. Nic bardziej mylnego. Produkty light mają czasem więcej kalorii niż...
    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-05-14 17:40:00

    W Indiach używają curry i rzadziej chorują

     

    Rak prostaty jest uznawany za chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz większej grupy mężczyzn, głównie po 50. roku życia. Systematycznie rośnie liczba pacjentów. Na nowotwór gruczołu krokowego każdego roku zapada ponad 9 tys. panów. Rocznie umiera około 4 tys. chorych, ponieważ zbyt...
    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-05-10 12:49:00

    Dobre tylko czerwone łodygi

    Przywieziony z targu rabarbar (rzewień) czeka w kuchni. Dziś robię ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką. Jako dziecko nie lubiłam wypieków z jego użyciem, smakował mi tylko kompot, który gotował ojciec. Ale z czasem kwaśny smak rabarbaru przypadł mi do gustu, szczególnie w połączeniu ze...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-05-07 14:59:00

    Nie pocą się bo jedzą soję

    Nie od dziś wiadomo, że to co jemy ma ogromny wpływ na to jak wyglądamy i jak się czujemy. Mam na to kolejny dowód. Otóż okazuje się, że Azjatki lepiej znoszą okres przekwitania niż Europejki czy Amerykanki. A dlaczego? Bo jedzą dużo sojowych produktów! Ponadto ich menu jest bogate w warzywa,...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-04-30 14:47:00

    Na grilla: ryby i warzywa

    Wczoraj wieczorem, gdy spacerowałam, po osiedlu unosił się intensywny zapach pieczonych kiełbasek, karkówki. Zrobiło się ciepło, więc rozpoczął się sezon na grillowanie. I dobrze. Bo potrawy z grilla są zdrowe, pod warunkiem, że zadbamy o to, co będzie pod rusztem czyli o odpowiednie paliwo i...

    czytaj więcej »

Listopad 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
webstar 2012