profilaktyka chorób wieku dojrzałego

Żeby uniknąć chorób wieku dojrzałego, albo spowolnić ich rozwój, trzeba po 45. roku życia pilnować kalendarza badań profilaktycznych, pilnować prawidłowego BMI, stosować dietę prozdrowotną i regularnie uprawiać sport dostosowany do swoich możliwości, choćby chodzić na długie spacery.

  • Kiedy warto sięgnąć po test na obecność krwi w kale?

    16-01-2015

    Badanie kału na krew utajoną przy jednorazowej próbie pozwala wykryć jedynie połowę zaawansowanych raków jelita grubego, natomiast jest bardzo mało skuteczny przy wykrywaniu zmian przedrakowych i zmian łagodnych.

    więcej »

    Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja
  • Czy preparaty bez recepty pomagają zatrzymać przerost prostaty?

    10-01-2015

    Preparaty dostępne w aptece bez recepty są produkowane głównie w oparciu o składniki naturalne. W ich składzie spotyka się najczęściej ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej, owocu palmy karłowatej, owocu boczni piłkowanej, pestek dyni, zarodków kukurydzy, korzenia pokrzywy. Skuteczność preparatów pochodzenia roślinnego nie jest zazwyczaj oceniana w rzetelnych badaniach klinicznych, zatem nie można jednoznacznie wypowiedzieć się o efektach ich działania.

    więcej »

    Dr n. med. Ewa Bres-Niewada, specjalista urolog
  • Osteoporoza. Profilaktyka

    09-02-2015

    Możemy wyeliminować z naszego życia wiele czynników, sprzyjających osteoporozie – groźnej chorobie cywilizacyjnej.

    więcej »

    W każdym wieku, przy każdej tuszy i przy wszystkich dolegliwościach, można znaleźć dla siebie właściwą formę ruchu, by zapobiegać wielu chorobom, między innymi osteoporozie.
  • Osteoporoza. Jedna z głównych chorób cywilizacyjnych

    09-01-2012

    Złamania osteoporotyczne dotykają w Europie co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Towarzyszą im ból, po złamaniu czasem pozostaje niepełnosprawność, a im pacjent starszy, tym większe jest zagrożenie jego życia. Zamiast żartować, że chorobę tę wymyśliły firmy farmaceutyczne, lepiej – gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na nią – poddać się badaniu densytometrycznemu. Pozwala ono z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!

    więcej »

    Kość udowa, której proces rzeszotowienia się rozpoczął. Czas się nią zająć!
  • Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

    05-01-2015

    Problemy ze wzrokiem ma już ponad 70 proc. dorosłych Polaków  - szacują okuliści. Oczy, jak cały organizm, starzeją się, ale proces ten można spowolnić. Można też usuwać ze swego życia czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie oczu.

    więcej »

    Okulary przeciwsłoneczne powinno się zawsze mieć przy sobie. Nawet w pochmurne dni, bo i w takie dni promienie UV szkodzą oczom.
  • Po co nam Superstarsi.pl?

    04-01-2012

    Codziennie budzisz się starszy. I co z tego? Takie jest motto portalu, na który właśnie zaglądasz. Superstarsi.pl zapraszają cię do współtworzenia społeczności osób, które chcą wycisnąć z życia, co się da, bez względu na metrykę.

    więcej »

    Superstarsi mają głos!
  • Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)

    04-01-2012

    Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Nowotwór ten niezwykle rzadko występuje u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

    więcej »

    W ramach profilaktyki raka prostaty zaleca się dietę, obfitującą w warzywa i owoce, ze szczególnym uwzględnieniem roślin strączkowych, witaminy E i D oraz selenu.
  • Nordic Walking. Dla zdrowia, dobrej sylwetki i radosnego usposobienia

    04-01-2012

    Nordic Walking to idealna forma ruchu dla ludzi w każdym wieku. Dlaczego? Bo to bezpieczny sport, ma wiele działań prozdrowotnych, wpływa na poprawę samopoczucia i można go uprawiać przez cały rok.

    więcej »

    Ponieważ Nordic Walking uprawia się na świeżym powietrzu, w trakcie chodu organizm wytwarza beta endorfiny, zwane hormonami szczęścia.
  • Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?

    04-01-2012

    Badanie densytometryczne jest badaniem przesiewowym, które nie obciąża zdrowotnie pacjenta ponieważ dawka promieniowania pochłaniana w czasie oznaczenia mineralnej gęstości kości jest minimalna. Nie należy się go więc obawiać. Ale najpierw wnikliwie się obserwujmy.

    więcej »

    Prof. dr hab. nauk med.Wanda Horst-Sikorska, specjalista chorób wewnętrznych
  • Kiedy lekarz powinien wykonać profilaktyczne badanie odbytu?

    04-01-2015

    Jestem po 50-tce i nigdy, żaden lekarz nie zaproponował mi profilaktycznego badania odbytu. Czy poprosić o to internistę, czy lepiej poprosić go o skierowanie do proktologa?

     

    więcej »

    Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja
webstar 2012