Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2015

Kiedy lekarz powinien wykonać profilaktyczne badanie odbytu?

Twój Ekspert Chirurg

Jestem po 50-tce i nigdy, żaden lekarz nie zaproponował mi profilaktycznego badania odbytu. Czy poprosić o to internistę, czy lepiej poprosić go o skierowanie do proktologa?

 

Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja   Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja

Takie profilaktyczne badanie odbytu nie ma żadnego sensu, chyba że mówimy o mężczyźnie i badający lekarz ma w ten sposób ocenić prostatę. Wtedy lekarz przez odbyt wprowadza palec do odbytnicy i ocenia gruczoł krokowy. Natomiast aby ocenić odbytnicę, najlepiej jest wykonać badanie rektoskopowe.

Badanie rektoskopowe polega na wprowadzeniu przez odbyt do odbytnicy sztywnej rurki zaopatrzonej w źródło światła i optykę, i oglądaniu ściany odbytnicy. Badanie to umożliwia ocenę maksymalnie 20 cm końcowego odcinka jelita grubego.

Najważniejszym elementem profilaktyki są regularne badania lekarskie oraz badania przesiewowe oparte na kolonoskopii. Do badania mogą zgłaszać się wszyscy pacjenci, u których nie występują niepokojące objawy, którzy nie mieli w ostatnich dziesięciu latach badania kolonoskopowego, skończyli 50 lat – lub mniej, jeśli znajdują się w grupach ryzyka (zachorowania na raka jelita grubego w najbliższej rodzinie lub potwierdzone uwarunkowania genetyczne).

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012