sport i rekreacja
-
Nordic Walking. Dla zdrowia, dobrej sylwetki i radosnego usposobienia
04-01-2012
Nordic Walking to idealna forma ruchu dla ludzi w każdym wieku. Dlaczego? Bo to bezpieczny sport, ma wiele działań prozdrowotnych, wpływa na poprawę samopoczucia i można go uprawiać przez cały rok.
-
Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
04-02-2015
O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.
-
Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka
04-01-2015
Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.
-
Rak jelita grubego. Profilaktyka
04-01-2015
Rak jelita grubego niestety wciąż pozostaje chorobą wstydliwą, o której mówi się publicznie niezwykle rzadko. To źle, zwłaszcza że rak rozwija się w ukryciu, niejednokrotnie nawet w dość zaawansowanym stadium nie daje jednoznacznych niepokojących sygnałów.
-
Otyłość. Profilaktyka
04-01-2012
Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na energię spada. Osoby, które ukończyły 50. rok życia powinny redukować liczbę kalorii o dodatkowe 100-200. Czyli 50-letnia kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, i chce powoli zrzucać zbędne kilogramy, powinna wybrać dietę 1200-1300 kcal.
-
Otyłość. Leczenie
04-01-2012
Przeciw otyłości nie można się zaszczepić, nie ma na nią żadnego cudownego leku, choć – przynajmniej w niektórych przypadkach – lekarze włączają leczenie farmakologiczne.
-
Co robić, żeby zwiększyć produkcję dobrego cholesterolu?
04-01-2015
Produkcja substancji endogennych, do których należy również cholesterol, jest uzależniona od predyspozycji genetycznych. Jeśli człowiek rodzi się ze skłonnością do zaburzeń, produkowanie cholesterolu frakcji HDL będzie trudniejsze, zaś łatwiej będzie produkował zły cholesterol. Duży wpływ mają jednak również czynniki środowiskowe, czyli – nasz tryb życia. A na to, w przeciwieństwie do genów, mamy wpływ.
-
Dlaczego ruch jest ważny w profilaktyce osteoporozy? Jaki jest najbardziej zalecany?
04-01-2012
Nie jest prawdą, że kości wzrastają tylko w okresie młodości. Odnawiają się cały czas – pod warunkiem, że się poruszamy. Ruch jest istotnym elementem profilaktyki osteoporozy, bo od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu odnowy kości.
-
Anti-aging. Jak opóźniać po 45. roku życia wpływ starzenia się na organizm?
04-01-2012
Opóźnianie mechanizmów starzenia się w takim zakresie, w jakim możemy to zrobić bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia jest działaniem prozdrowotnym.