Jak być teściową i teściem z klasą
Wystarczy przestrzegać kilku żelaznych zasad
Jak powinniśmy się zachowywać w stosunku do naszych zięciów czy synowych - czego nie wolno nam przeoczyć, aby mieć dobre relacje z własnym dzieckiem i jego partnerem? Na czym powinno się opierać relacje z młodą parą?
Im mniej ingerencji, tym lepiej
Jeśli rodzice pary chcą „przestawiać młodych”, zmieniać ich postępowanie, wpływać na dynamikę nowo powstałej rodziny to skutek jest odwrotny do zamierzonego, czasem takie działanie może doprowadzić do rozpadu związku albo poważnego kryzysu. Kiedy dochodzi do takich stytuacji oznacza to, że więzi z rodziną generacyjną (rodziców, teściów) są większe niż w rodzinie prokreacyjnej (nowej rodzinie młodych). Zdarza się to często, kiedy syn ma szczególnie bliski kontakt ze swoją matką, a takie relacje są toksyczne. – To dobrze, że syn kocha swoją matkę, ale nie może będąc mężem być do dyspozycji w każdej chwili na skinienie swojej mamusi – wyjaśnia Jacek Biłko. Z perspektywy praktyki terapeutycznej Biłko dostrzega, że spora część związków rozpada się z powodu braku umiejętności oddzielenia się dzieci od rodzin generacyjnych. Te toksyczne więzi sprawiają, że dojrzałe już przecież dzieci mają trudności w zbudowaniu dojrzałej relacji kobiety z mężczyzną.
Rodzice często podchodzą nieufnie do partnerów swoich dzieci. - To bierze się stąd, że rodzice w ogóle troszczą się o tzw. dobro dziecka. Chcemy jak najlepiej dla swojego syna czy córki – tłumaczy psycholog – dlatego nieufność jest wpisana w rolę rodzica, ale trzeba nauczyć się ją kontrolować.
Rodzice często nie przyjmują do wiadomości, że osoba pojawiająca się u boku ich ukochanego dziecka pochłania całą jego uwagę i emocje lokowane są w tej osobie. Wszystko co wiąże się z nią jest ważniejsze niż związki z dawną rodziną. – Pojawia się wtedy zwykła zazdrość rodziców o uczucia swojego dziecka, o to że ktoś od nich jest ważniejszy – wyjaśnia Biłko. - Łatwiej to znieść rodzicom, kiedy ich wzajemne relacje są dobre, satysfakcjonujące, gorzej kiedy rodzic czuje się samotny, odczuwa potrzebę „przytrzymania się” dziecka. Pragnie, by dorosłe dziecko zaspakajało jego emocjonalne potrzeby. W takiej sytuacji, jeśli w związku młodej pary pojawiają się jakieś problemy czy niepokoje, a muszą się pojawić, rodziców nadmiernie to zaczyna obchodzić. Jeśli córka jest smutna i płacze – w ojcu rodzi się gniew i złość na zięcia, pragnie wkroczyć w sytuację, bo wydaje mu się, że jego dziecko zostało skrzywdzone. Tymczasem krzyk i płacz, cierpienie, są wpisane w związek, są elementami docierania się i budowania trwałej relacji – wyjaśnia Biłko. – Trudne sytuacje między młodymi wymagają od rodziców powściągliwości. – Dlatego tak ważne jest, by teściowie mieli własne życie: pracę i zainteresowania. To pozwala im nie koncentrować się na życiu swoich dorosłych dzieci i nie ingerować w nie – podkreśla psycholog.
Problemy trzeba po dorosłemu przegadać
Szczere rozmowy są dobre, nawet jeśli początek znajomości z partnerem dziecka nie był dobry. Niewyjaśnionych sytuacji nie należy zostawiać. – Jeśli mam coś do zarzucenia mojemu przyszłemu zięciowi lub mojej przyszłej synowej, to najlepiej o tym powiedzieć, co nie podoba mi się. Warto się pospierać w sposób dojrzały. Można nawet zostać przy swoim zdaniu, ale lepiej je wyartykułować, by oczyścić atmosferę. Najgorsze są sytuacje jątrzenia, budzenia nieufności, co często doprowadza do gwałtownej reakcji, podczas której ktoś rzuci złe słowa albo zareaguje agresywnie. Nie ma nic gorszego niż tkwienie w swoim świecie i przekonanie, że tylko my mamy rację. Pisanie czarnych scenariuszy, to samospełniająca się przepowiednia.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: babcia, dziadek, dziadkowie, hobby, jak zadbać o związek, rodzina, styl życia, Uniwersytet Trzeciego Wieku, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Czy da się wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
- Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?
- Przewlekła niewydolność żylna. Przyczyny i występowanie
- Bezpłatne szkolenia medialne dla seniorów w Gdańsku
- Superemocje w Euro 2012
- Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie
- Anti-aging. Objawy starzenia się
- Nowe leki na liście refundacyjnej
- Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
szkrabka | 19-09-2012
danutach1962 | 06-10-2012
edgar | 21-03-2016