Jak być teściową i teściem z klasą
Wystarczy przestrzegać kilku żelaznych zasad
Jak powinniśmy się zachowywać w stosunku do naszych zięciów czy synowych - czego nie wolno nam przeoczyć, aby mieć dobre relacje z własnym dzieckiem i jego partnerem? Na czym powinno się opierać relacje z młodą parą?
Jak ustawić swoją nową rolę: teściowej i teścia
Rola teściowej, to w przyszłości głównie rola babci, a w przypadku teścia – rola dziadka. Warto zobaczyć siebie w nowym układzie jako kogoś, kto wspiera młodych rodziców w zajmowaniu się wnukami. Natomiast do budowania samego związku teściowa i teść nie są potrzebni - twierdzi psycholog. – Idealna teściowa czy teść to osoby, która usuwają się w cień. Kiedy związek się tworzy, ludzie się docierają i budują układ wzajemnych relacji i wtedy lepiej, by teściowie wycofali się. Młodzi ludzie muszą się skoncentrować na sobie, a nie na tym, aby łagodzić konflikty z rodziną. Zwykle w tym początkowym czasie tworzenia się związku pojawia się u młodych dylemat: czy ja jestem bardziej partnerem w związku czy dzieckiem swoich rodziców? Długie mieszkiwanie razem z rodzicami komplikuje sytuację psychologiczną, bo zabrakło rytuału oddzielenia się od rodziców.
Życzliwość podana z boku
Dobra teściowa powinna przyglądać się z boku i mieć w sobie dużo wyrozumiałości na pewne niedostatki związku swojego dziecka. Właściwe jest „kontenerowanie” emocji. Dojrzałe dziecko przychodzi czasem do rodzica i próbuje mu się „wypłakać”, pożalić na swego partnera. Rodzic powinien wtedy go wysłuchać i udzielić wsparcia, zrozumienia, ale bez oceniania, mówienia, że partner jest niedobry.
Nie wolno swojego dziecka ani jego partnera wypytywać o szczegóły pożycia. Nie powinno się wyłapywać negatywnych stron związku, niedopuszczalne jest krytykanctwo partnera swojego dziecka. Bywają też sytuacje odwrotne, w których rodzice idealizują męża córki czy żonę syna. - Czasem matka do córki mówi, „ale masz fajnego męża, powinnaś o niego więcej dbać i troszczyć się”, krytykuje postępowanie własnej córki, co zdarza się rzadziej niż krytyka partnera, ale jest równie niedopuszczalne - opowiada psychoterapeuta.
Każda rodzina ma swój własny wzorzec
Trudno powiedzieć czy lepsze jest zbliżenie na co dzień rodzin, ciągłe wzajemne odwiedzanie się czy życie na dystans, rzadkie kontakty osobiste i telefoniczne. - Nie ma w tym przypadku reguł, każda rodzina ma swój indywidualny wzorzec. Generalnie dobrze, jeśli istnieją rodzinne rytualne formy zachowania więzi, byle nie były one sztywne – mówi Jacek Biłko. Jeśli rodzina spotyka się co tydzień lub dwa tygodnie na wspólnym obiedzie, to daje rodzicom dojrzałych dzieci poczucie wspólnoty i ciągłości. Ale tylko wtedy, gdy obiad ten nie jest „obowiązkowy” może dać młodym wytchnienie od obowiązków, możliwość spotkania się z rodzicami i teściami w luźnej atmosferze. - Rodziny, które utrzymują wzajemne kontakty, wysłuchują się i wiedzą co się u nich dzieje mają poczucie bliskości, są bardziej szczęśliwe. Gorzej się na pewno żyje w poczuciu izolacji czy osamotnienia – ocenia psycholog. - Jeśli młodzi ludzie przychodzą na te obiady, syndrom „pustego gniazda” rodziców jest złagodzony, pod warunkiem jednak, że obiadki nie są źródłem awantur czy niesnasek, kiedy teściowie „czepiają się” o różne sprawy – mówi Jacek Biłko. - Czasem wysyłane są podwójne komunikaty: niby ludzie „sobie słodzą”, a pod tym wszystkim w rodzinie jest dużo żalu, jadu, nieszczerości. I to w rodzinie jest najgorsze. Po rodzinnych obiadkach, rodzina powinna się czuć lepiej. Gdy tak nie jest, lepiej dać sobie z nimi spokój.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: babcia, dziadek, dziadkowie, hobby, jak zadbać o związek, rodzina, styl życia, Uniwersytet Trzeciego Wieku, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Jak operacje gruczołu krokowego wpływają na życie seksualne?
- Krótki przewodnik po masażach egzotycznych. Jakie, dla kogo i za ile?
- Czy i kiedy ma sens operacyjne leczenie otyłości? Czy jest to zabieg refundowany?
- Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?
- „Wróg numer jeden”, reż. Kathryn Bigelow, USA
- Dojrzali artyści i ich muzy
- Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki
- Moda 2012. Mężczyzna 45+
- Jak przeciwdziałać dokuczliwym objawom menopauzy?
szkrabka | 19-09-2012
danutach1962 | 06-10-2012
edgar | 21-03-2016