Kijów nie tylko dla kibiców
Stolica Ukrainy łączy przeszłość z przyszłością, tak jak mosty łączą brzegi Dniepru
Korzyści z przygotowań do rozgrywek Euro 2012 w Kijowie są ewidentne. Przede wszystkim łatwiej tu dojechać samochodem, bo drogi wyremontowano, powstało wiele nowych nawierzchni, są o niebo lepsze niż w Polsce, wybudowano też dużo stacji benzynowych małych i dużych (w tych są już toalety, prysznice etc).
Kijów na kilka sposobów
Każdy dzień w Kijowie możemy spędzić inaczej. Np. przejść śladami artystów pod Dom i Muzeum Michała Bułhakowa; Andrijiwśkyj uzwiz (Zjazd św.Andrzeja)13. Zresztą idąc prosto przed siebie, zawsze dotrzemy w miejsce godne uwagi. Kamienice w Kijowie są imponująco duże i ciekawe, strzeliste, monumentalne, z dużymi podwórkami, balkonami o giętych balustradach. Znajdziemy tu secesyjne budynki zaraz obok nowoczesnego banku. Najciekawszym obiektem na ulicy Bankowej nie jest wcale Pałac Prezydenta, a modernistyczna kamienica Domu z Chimerami, bogato zdobiona myśliwskimi i mitologicznymi motywami. Wręcz trudno od niej oderwać wzrok. Te wszystkie rzeźby krokodyli, słoni, lwów, żyraf, orłów!
W dzielnicy Lipki zobaczyć można dom z chimerami, wybudowany przez Władysława Horodeckiego – Polaka zasłużonego dla miasta.
W innych częściach miasta stoją również „jego”: neogotycki Kościół św. Mikołaja, kościół rzymskokatolicki położony w pobliżu centrum przy ul. Wielkiej Wasylkowskiej, Muzeum Sztuki przy ulicy Hruszewskiej.
Zresztą na lotnisku nie brakuje ładnych i praktycznych mapek miasta, na których zaznaczono około 30 zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Pomyślano o turyście, który nie posługuje się biegle cyrylicą, nazwy ulic napisano fonetycznie, co pomaga w pytaniu o drogę, a napisy na drogowskazach nie tylko są po ukraińsku, ale i po angielsku.
Jeśli jeździć po mieście, to metrem
Szybkim sposobem przemieszczania się po mieście jest metro, jedno z najstarszych i najciekawszych w Europie (2 hrywny za bilet - plastykowy żeton kupowany przy wejściu na peron), które posiada aż trzy linie (czerwoną, niebieską, zieloną). Za ten jeden żeton można przesiadać się w metrze z linii na drugą linię. Metrem można dostać się zarówno do dzielnicy Obolon, jak i na plaże nad Dnieprem (łącznie ma 50 stacji). Atrakcją kijowskiego metra jest stacja Arsenalna, znajdująca się na głębokości aż 102 metrów, zjazd na peron tej stacji trwa kilka minut.
W Kijowie pojawiają się anglojęzyczni backpakersi różnych nacji, głównie Niemcy, Rosjanie i Polacy, którzy u kijowian cieszą się dużą życzliwością. Miejscowi dbają o swoich gości, na ulicy pokażą drogę, podprowadzą do szukanego zabytku czy do Puzatej Chaty albo Domowej Kuchni na niezbyt drogi obiad złożony z chłodnika bądź barszczu ukraińskiego, sałatki z glonów, oraz potraw na ciepło do wyboru. A na ulicy zawsze można kupić kwas chlebowy, który doskonale gasi pragnienie.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: hobby, last minute, podróże, styl życia, wyjazd turystycznyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Co to jest leczenie biologiczne? W leczeniu jakich chorób z zakresu reumatologii się je stosuje?
- Czy pękające naczynia krwionośne oznaczają, że w możemy mieć w przyszłości problem z przewlekłą niewydolnością żylną?
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Sprawdź czy należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę
- Kuchnia czeska. Knedliki, mięsa i piwo
- W jakich sytuacjach przepada prawo do spadku?
- Zaburzenia wzwodu, to wcale nie jest główna przyczyna rezygnacji przez mężczyzn z seksu
- Kwiaty doniczkowe. Jakie kupić zimą? Jak zadbać o nie przez cały rok?
- Moda 2012. Mężczyźni 60+
- W Polsce seniorzy są chorzy i samotni