Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2012

Kredyt odwrócony. Dla ludzi po 60. roku życia

Odwrócona hipoteka nie pozbawi rodziny spadku

Na czy polega „odwrotny kredyt”? Tzn. przepisanie mieszkania na bank w zamian za „emeryturę”? Jakie są plusy, a jakie minusy? Jakie to są kwoty? Tzn. jaka jest zależność między wiekiem, wartością mieszkania a kwotą, którą się dostaje? Jak to się załatwia?

Spadkobiercy będą mieć rok na zwrócenie bankowi wypłaconej właścicielowi mieszkania kwoty kredytu i odzyskanie nieruchomości.   Spadkobiercy będą mieć rok na zwrócenie bankowi wypłaconej właścicielowi mieszkania kwoty kredytu i odzyskanie nieruchomości.

 

Przed taką sytuacją banki będą się chciały zabezpieczyć – np. gdyby do obniżenia początkowej wartości mieszkania miało dojść w wyniku zaniedbań czy wręcz dewastacji  lokalu przez właściciela. W umowie o kredyt odwrócony znajdzie się zapis nakładający na właściciela obowiązek utrzymania nieruchomości „w stanie niepogorszonym”, będzie też z pewnością obowiązek ubezpieczenia mieszkania (od pożaru, zalania itp.). Jeśli bank stwierdzi, że klient nie wywiązuje się z tego obowiązku, będzie mógł mu wypowiedzieć umowę i zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy.

Jakie będzie zainteresowanie banków udzielaniem kredytu odwróconego, będzie zależeć od szczegółowych zapisów ustawy. Stanisław Kluza, szef Komisji Nadzoru Finansowego, zapewnia, że prawo chronić będzie interesy osób starszych, tak, by banki nie mogły „czerpać nieuzasadnionych korzyści kosztem seniorów”. Urzędnicy ministerstwa finansów zapewniają, że dla rządu jest to projekt priorytetowy.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • bfk19543005 | 22-01-2012

    Wszystko to jest grubymi nićmi szyte.
    Emeryt ponownie się zadłuży a rodzina po jego śmierci będzie
    musiała spłacić dług bankowi , który znając jego chęć do zysku naliczy odsetki ,
    marżę i inne koszty ukryte , których emeryt się nie doczytał.
    Ta forma dołożenia pieniędzy do portfela biednego w Polsce emeryta ,
    może ale nie musi być jedyna, ale dopuszczalna w przypadku braku rodziny i spadkobierców.
    Ja osobiście , tobym sprzedała mieszkanie a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyła
    bym na wycieczkę i jednocześnie załatwiła sobie miejsce w Domu Starców.
    Lub poszukała partnera i razem byśmy klepali biedę na emeryturze,
    podobno we dwoje to łatwiej.
    pozdrawiam 67+
  • beata_apoco | 14-10-2012

    To prawda, wszystko to nie pachnie zbyt dobrze. Możliwe, że dla osoby samotnej jest to jakieś wyjście, ale ja pewnie bym na takie wyjście się nie zdecydowała.
  • sadare33 | 17-02-2019

    Jeśli chodzi o możliwości wzięcia kredytu, to zawsze są te pozabankowe. Z tego co wiem to mój znajomy brał ostatnio kredyt w AASA POLSKA i bardzo pozytywnie się o nich wypowiadał. Z tego co mówił to można u nich pożyczyć do 10.000 zł na 24 miesiące z na prawdę korzystnym oprocentowaniem
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012