Nauka języka obcego w dojrzałym wieku
Trudne, ale możliwe!
Im jesteśmy starsi tym nauka może przychodzić nam trudniej. Ucząc się języka obcego możemy już nie osiągnąć wymarzonej sprawności w wymowie, ale przecież nie to jest najważniejsze. Najważniejsze, by móc się porozumieć z ludźmi z różnych zakątków świata.
Lepiej w grupie niż indywidualnie
– Niektórzy dojrzali słuchacze dobrze się czują w grupie z osobami młodszymi i odpowiada im tempo interaktywne, bez udziału języka polskiego, a z zastosowaniem metody komunikatywnej* – mówi Sylwia Płucisz. – Jednak z mojego doświadczenia wiem, że uczący się lepiej się czują w grupach rówieśników. Dojrzali uczniowie czasem w towarzystwie młodszych deprymują się, że np. nie nadążają. Osoby uczące się w grupach jednorodnych wiekowo, zaczynające naukę od zera robią szybkie postępy, a efekty nauki dają dużą satysfakcję. Miałam wiele sygnałów od osób, które wyjechały za granicę, że zdane na siebie poradziły sobie językowo – opowiada lektorka.
Otwarcie się na mówienie w obcym języku to skomplikowana sprawa. Są tacy, którzy nie odezwą się, bo uważają, że nie powiedzą tego co chcą dość poprawnie, inni mówią bez skrępowania nie zważając na popełniane błędy. Niektórzy wręcz wstydzą się publicznych wystąpień, myślą o prywatnych indywidualnych lekcjach. Tymczasem najkorzystniejsza jest nauka języka w małej 6-10 osobowej grupie ( grupy 45+), bo to stwarza nie tylko doping, ale i specyficzną, niemal rodzinną atmosferę – opowiada lektorka. – Społeczny aspekt uczenia się języka obcego jest ważny, bo nie uczymy się go w izolacji, ale po to, aby się komunikować z innymi ludźmi.
Osobom starszym lektorka radzi, by rozłożyły sobie naukę na ćwiczenia codzienne, nawet krótkie 10-15 minutowe powtarzanie zwrotów i słów. Podczas nauki można korzystać z pomocy swoich dzieci czy wnuków, to czynnik integrujący rodzinę, przyjemny sposób spędzenia wspólnie czasu.
Pomysł na motywację
Motywacja w nauce jest bardzo ważna. Coraz częściej Polacy mają dzieci mieszkające za granicą czy w związkach z obcokrajowcami. Niektórzy mają wnuki, z którymi po polsku się nie dogadają. To niezwykle dopinguje do nauki. Choć czas potrzebny do opanowania języka w stopniu podstawowym, to kwestia indywidualna, dla osób po 45. roku życia na ogół, otwiera się kursy z 200 zajęciami po 45 minut. - W tym czasie bez pośpiechu można zrealizować elementarny program. Ten sam materiał, w grupach młodszych wiekowo realizuje się podczas 120 lekcji - wyjaśnia lektorka. – Nie ma nic gorszego niż pośpiechu w nauce. Powoduje lęk u słuchaczy i deprymuje. Aby dojść do poziomu, na którym możemy porozmawiać na tematy abstrakcyjne, ale w sposób prosty, trzeba na ogół pokonać trzy poziomy językowe ( czyli 3 x 200 godzin).
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: wyjazd turystyczny, Uniwersytet Trzeciego Wieku, styl życia, podróże, hobby, emerytka, antiage, anti-agingPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kabaret OT.TO do swojego muzykowania podchodzi z dystansem i humorem
- Masaż twarzy, ćwiczenia mięśni twarzy, właściwe nakładanie kremu
- Grecja. Rodos i Simi
- Wyniki konkursu "Mój awatar jest super!"
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Dlaczego dziadkowie nie powinni wnukom dawać słodyczy?
- Kwiaty doniczkowe. Jakie kupić zimą? Jak zadbać o nie przez cały rok?
- Minorka. Druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów
- Raport o życiu seksualnym Polaków 2011
- Akcja "Intymne piękno".Wygraj bezpłatny zabieg!
szkrabka | 17-09-2012
anna_ptaszynska | 02-02-2015
mpaproc | 04-11-2015