Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?
Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, nadal można pracować
Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia go jeszcze do emerytury. Co wtedy?
Co to są okresy składkowe i nieskładkowe?
- O okresach składkowych mówi artykuł 6 Ustawy Emerytalnej, w 17 punktach, ale generalnie, są to okresy ubezpieczenia, kiedy człowiek pracuje i są odprowadzane składki, (np. prowadzi działalność gospodarczą, jest duchownym lub na służbie). Okres urlopu wychowawczego, przypadający po 31 grudnia 1998 roku jest uznawany za okres składkowy pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest uznanym okresem składkowym.
Okres nieskładkowy opisuje art. 7 tej samej ustawy emerytalnej - między innymi zalicza się do tego okresu pobieranie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego (przysługuje ubezpieczonemu, który wyczerpał okres pobierania zasiłku chorobowego i jest nadal niezdolny do pracy, ale dalsze jego leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy – to świadczenie może być wypłacane nie dłużej niż 12 miesięcy, kwota tego świadczenia jest obliczana podobnie jak zasiłku chorobowego, ale to jest inne wyliczenie! ), świadczenia (zasiłku) przedemerytalnego, okresu nauki w szkole wyższej – (studia) na jednym kierunku w wymiarze określonym programem studiów pod warunkiem ukończenia studiów (absolutorium).
Emerytura z urzędu
Osobie, pobierającej rentę, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny ZUS przyznaje z urzędu emeryturę. Emeryturę przyznaje się osobie posiadającej jakikolwiek okres podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, bez znaczenia pozostaje długość okresu ubezpieczenia jak i jego tytuł. Emerytura przyznawana z urzędu nie może być niższa od dotychczas pobieranej renty.
Bardzo chorzy emeryci, którzy nie ukończyli 75. roku życia, mogą starać się w ZUS-ie o dodatek pielęgnacyjny.
Droga do renty
O rentę może ubiegać się człowiek chory, który wyczerpał już 182 dni zasiłku chorobowego, lub wykorzystał też świadczenia rehabilitacyjne, które przyznawane jest maksymalnie na 12 miesięcy i nadal jest niezdolny do pracy. – Właściwie nawet wcześniej, jeszcze podczas zwolnienia lekarskiego można już wystąpić z wnioskiem o przyznanie renty. Należy złożyć wypełniony wniosek o rentę druk - Rp1 R, kwestionariusz dotyczący przebiegu zatrudnienia druk (Rp-6), zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę (formularz N9), posiadaną dokumentację medyczną, wywiad zawodowy (formularz N10), - ankietę wypełnioną przez zakład pracy m.in. z informacją o tym na jakim stanowisku pracował składający wniosek i dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (druk Rp-7). Druki potrzebne do wystąpienia o ustalenie renty z tytułu niezdolności do pracy dostępne są nieodpłatnie w każdej jednostce organizacyjnej ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.
Taki plik dokumentów można złożyć w każdej jednostce ZUS w Sali Obsługi Klientów na stanowiskach do spraw emerytur i rent. Komplet dokumentów przekazywany jest do Wydziału Świadczeń Emerytalno- Rentowych. Stamtąd teczka wędruje do działu orzecznictwa lekarskiego, gdzie ustala się datę badania przez lekarza-orzecznika ZUS. Po uprawomocnieniu się orzeczenia Wydział Świadczeń Emerytalno-Rentowych wydaje decyzję w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: choroby wieku dojrzałego, niezdolność do pracy, pieniądze, praca, rentaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Od kiedy? Dla kogo?
- Waloryzacja emerytur i rent. Nowe zasady od 2015 roku
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Jak rozpoznać przewlekłą niewydolność żylną?
- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, epilepsja. Jak choroby wpływają na seks?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
- Art Generacje w filmie
- Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych
- „Werter”, Opera z Royal Opera House na żywo