Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?
Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, nadal można pracować
Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia go jeszcze do emerytury. Co wtedy?
Odmowa renty i przedłużenie renty
Od orzeczenia lekarza-orzecznika ZUS przysługuje odwołanie w formie sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia doręczenia - to może być sprzeciw osoby, która uważa, że jest np. niezdolna do pracy, a lekarz twierdzi inaczej. Wtedy osoba wnosząca sprzeciw, jeszcze raz zostanie wezwana na badania. Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.
Natomiast do sądu można wnieść odwołanie od decyzji ZUS, w której odmawia się danej osobie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W swojej decyzji ZUS musi uzasadnić z jakiego powodu odmówił przyznania renty: z braku wymaganego stażu pracy czy z powodu orzeczenia lekarza orzecznika.
Decydujący wpływ na uznanie stopnia niezdolności ubezpieczonego do pracy ma lekarz- orzecznik ZUS. - W 2011 roku w ZUS, w Oddziale w Krakowie, sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika złożyło 2308 ubezpieczonych na 24 547 wydanych orzeczeń – opowiada dr Barbara Górska-Zachara. Jednocześnie wyjaśnia, że lekarz-orzecznik musi spełniać określone warunki. Musi być specjalistą w zakresie jednej z następujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej i jednocześnie być przeszkolony w zakresie ustalonym przez prezesa ZUS. Jednak „lekarz orzecznik może przed wydaniem orzeczenia uzupełnić dokumentację, a w szczególności o opinie lekarza konsultanta, psychologa, wyniki badań dodatkowych lub obserwację szpitalną”. – Nie ma w tym rozporządzeniu przepisu obligującego do badania i orzekania przez lekarza orzecznika o właściwej specjalizacji odpowiedniej dla schorzenia ubezpieczonego - podkreśla dr Barbara Górska-Zachara, co często ubezpieczeni podnoszą jako zarzut.
Zdarzają się przypadki, kiedy osoba będąca na zwolnieniu lekarskim stara się o rentę, ale lekarz orzecznik ZUS orzeka prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, lub odwrotnie wnioskodawca ubiegający się o świadczenie rehabilitacyjne dostaje orzeczenie o niezdolności do pracy - opowiada Monika Hellstein z ZUS w Krakowie. - My urzędnicy nie mamy na to żadnego wpływu.
– I jeszcze jedno. Niezdolność do pracy częściową jak i całkowitą orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat (tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy brak rokowań na odzyskanie zdolności w tym czasie, orzeka się na dłużej). Aby starać się o przedłużenie renty należy złożyć „Wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (Rp-1a)” wraz z aktualnym zaświadczeniem o stanie zdrowia (N-9). Wniosek ponownie zostanie skierowany do lekarza orzecznika ZUS.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: choroby wieku dojrzałego, niezdolność do pracy, pieniądze, praca, rentaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"