Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

28-08-2012

Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?

Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, nadal można pracować

Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia  go jeszcze do emerytury. Co wtedy?

Rencista uznany przez ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy, może nadal pracować.   Rencista uznany przez ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy, może nadal pracować.

 

Odmowa renty i przedłużenie renty

Od orzeczenia lekarza-orzecznika ZUS przysługuje odwołanie w formie sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia doręczenia  - to może być sprzeciw osoby, która uważa, że jest np. niezdolna do pracy, a lekarz twierdzi inaczej. Wtedy osoba wnosząca sprzeciw, jeszcze raz zostanie wezwana na badania. Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.

Natomiast  do sądu można wnieść odwołanie od decyzji ZUS, w której odmawia się danej osobie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W swojej decyzji ZUS musi uzasadnić z jakiego powodu odmówił przyznania renty: z braku wymaganego stażu pracy czy z powodu orzeczenia lekarza orzecznika.

Decydujący wpływ na uznanie stopnia niezdolności ubezpieczonego do pracy ma lekarz- orzecznik ZUS. - W 2011 roku w ZUS, w Oddziale w Krakowie, sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika złożyło 2308 ubezpieczonych na 24 547 wydanych orzeczeń – opowiada dr Barbara Górska-Zachara. Jednocześnie wyjaśnia, że lekarz-orzecznik musi spełniać określone warunki. Musi być specjalistą w zakresie jednej z następujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej i jednocześnie być przeszkolony w zakresie ustalonym przez prezesa ZUS. Jednak „lekarz orzecznik może przed wydaniem orzeczenia uzupełnić dokumentację, a w szczególności o opinie lekarza konsultanta, psychologa, wyniki badań dodatkowych lub obserwację szpitalną”. – Nie ma w tym rozporządzeniu przepisu obligującego do badania i orzekania przez lekarza orzecznika o właściwej specjalizacji odpowiedniej dla schorzenia ubezpieczonego - podkreśla dr Barbara Górska-Zachara, co często ubezpieczeni podnoszą jako zarzut.

Zdarzają się przypadki, kiedy  osoba będąca na zwolnieniu lekarskim stara się o rentę, ale lekarz orzecznik ZUS orzeka prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, lub odwrotnie  wnioskodawca ubiegający się o świadczenie rehabilitacyjne dostaje orzeczenie o niezdolności do pracy - opowiada Monika Hellstein z ZUS w Krakowie. - My urzędnicy nie mamy na to żadnego wpływu.

–  I jeszcze jedno. Niezdolność do pracy częściową jak i całkowitą orzeka się  na okres nie dłuższy niż 5 lat (tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy brak rokowań na odzyskanie zdolności w tym czasie, orzeka się na dłużej). Aby starać się o przedłużenie renty należy złożyć „Wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (Rp-1a)”  wraz z aktualnym zaświadczeniem o stanie zdrowia (N-9). Wniosek ponownie zostanie skierowany do lekarza orzecznika ZUS. 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012