Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?
Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, nadal można pracować
Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia go jeszcze do emerytury. Co wtedy?
Niezdolność do pracy całkowita lub częściowa
Za całkowicie niezdolną do pracy uznaje się osobę, która nie jest zdolna do żadnej pracy. Na przykład ubezpieczona osoba w wieku 32 lat, choruje od 5 lat na schizofrenię i aktualnie choroba jest w okresie zaostrzenia, z urojeniami. Taka osoba jest całkowicie niezdolna do pracy - wyjaśnia dr Barbara Górska- Zachara, główny orzecznik ZUS - Oddziału w Krakowie. - Natomiast częściowo niezdolny do pracy jest człowiek, który w znacznym stopniu utracił zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Np. badany przeze mnie 58- letni ślusarz pracujący w hałasie, z obustronnym niedosłuchem znacznego stopnia (ucho na granicy głuchoty) jest częściowo niezdolny do pracy - wyjaśnia dr Barbara Górska-Zachara.
Przy ocenie stopnia i trwałości niezdolności do pracy lekarz orzecznik powinien uwzględnić „stopień naruszenia sprawności organizmu wskutek choroby lub następstw wypadku, możliwość przywrócenia tej sprawności poprzez leczenie i rehabilitację”. Rozważana jest też możliwość wykonywania dotychczasowej pracy albo podjęcia innej pracy lub możliwość przekwalifikowania zawodowego.
Posiadanie któregokolwiek stopnia niezdolności do pracy całkowitej lub częściowej nie wyklucza podjęcia przez rencistę pracy - osoba uznana przez orzecznika z ZUS- u za całkowicie niezdolną do pracy może dostać zdolność do pracy przez lekarza medycyny pracy i pracować będąc rencistą.
Nie ma więc co się obawiać, że po uznaniu nas przez orzecznika ZUS za całkowicie niezdolnych do pracy, nigdy i nigdzie nie będziemy mogli pracować. - Orzeczenia zusowskie są potrzebne do przyznania renty, ale lekarz zakładowy może uznać, że dana osoba będzie wykonywać pracę, w której choroba rencisty nie będzie przeszkodą. Osoby pobierające rentę, obowiązują jednak ograniczenia wysokości zarobków. Po przekroczeniu określonego w danym czasie pułapu, renta może być przez ZUS zawieszona albo zmniejszona.
Wyliczenie wysokości renty
Zasady wyliczania wysokości renty z tytuły niezdolności do pracy określone zostały w art. 62 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej wysokość ma wpływ posiadany staż ubezpieczeniowy, wysokość udokumentowanych zarobków oraz obowiązująca kwota bazowa.
Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 procent renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy. Kwota najniższej gwarantowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi od 1 marca 2012 – 799,18 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 613,38 zł – objaśnia pracownik ZUS.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: choroby wieku dojrzałego, niezdolność do pracy, pieniądze, praca, rentaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Przed północą, Richard Linklater
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- Łucja z Lammermooru z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
- Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- „Cyrulik sewilski” z Paryża na wielkim ekranie