Danuta Błażejczyk, piosenkarka, Prezes Fundacji Apetyt na Kulturę, www.danutablazejczyk.pl
Lubię, gdy piosenki przynoszą ludziom radość
O tym, co w piosence jest ważne, ale i o tym, co w życiu jest ważne, o kulturze, rozmawiamy z Danutą Błażejczyk, piosenkarką, prezesem Fundacji Apetyt na Kulturę.
Oprócz śpiewania, zajmuje się pani również licznymi projektami kulturalnymi. Ostatnio wystąpiła pani w spektaklu Moniuszkowo.
W 2006 roku, wraz z aktorką Basią Vajdą-Dziekan założyłyśmy Fundację Apetyt na Kulturę (FAnK), która stara się realizować projekty artystyczne i opiekować szczególnie uzdolnionymi artystycznie dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy m.in. warsztaty wokalne. Dwa lata temu organizowałam je po raz pierwszy w Perzowie. Ta nasza współpraca zaowocowała wydaniem dwóch płyt nagranych i wydanych przez Studio Nagrań Megafon Mariusza Urbaniaka, z udziałem między innymi wokalistów z sekcji wokalnej Takt z Perzowa. Nagraliśmy płyty pt: ”Ulepimy bałwana”, „Nie ma jak szkoła". Za parę dni znowu jadę do Perzowa prowadzić kolejne warsztaty z tymi samymi młodymi ludźmi. Osiągają oni już spore sukcesy na scenie muzycznej; wygrywają konkursy, festiwale.
Realizujemy także projekty, które finansowane są z Funduszy Europejskich. Trafiamy na wieś i do małych miasteczek, gdzie fundacja pomaga młodzieży przeżyć cudowną przygodę. Ja wierzę, że taką, która zmieni ich życie. Chcielibyśmy docierać do wielu miejsc, szczególnie do małych miast, w których młode talenty mają mniejsze szanse, by ktoś je dostrzegł i im pomógł.
Niestety ogranicza nas brak pieniędzy. Miasta, firmy nie chcą sponsorować kultury. Są pieniądze na sport, na inne działania, a na kulturę już nie starcza. A przecież kultura, tradycja, nasz język, to świadomość która nas jednoczy, wyróżnia. To właśnie ona sprawia, że czujemy się Polakami.
Mamy naprawdę utalentowane dzieci i młodzież. Ja się nie zrażam. Dzięki pomocy przyjaciół udaje nam się realizować projekty. Jednym z nich jest właśnie Moniuszkowo - spektakl, który zaprezentowaliśmy podczas tegorocznej jubileuszowej 50. edycji Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju. Wystąpili w nim m.in.: Ludmiła Małecka, Karolina Błażejczyk, Zbigniew Lesień, Janusz Szrom, Łukasz Talik, Grupa Taneczna ART-G:Beata Jankowska, Sylwia Rubczak, Filip Konopa, Łukasz Kosicki oraz Grudziński Band: Artur Grudziński, Agnieszka Świtoniak, Andrzej Błażejczyk. W październiku planujemy pokazać spektakl w Warszawie, w domu kultury na Ochocie. Jeśli tylko dostaniemy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, 16 października serdecznie zapraszam wszystkich miłośników Stanisława Moniuszki.
Dlaczego akurat Moniuszko?
Przypisujemy sobie prawa do Chopina, który owszem urodził się w Polsce, ale był Europejczykiem. Żył i tworzył poza Polską i polskie sprawy nie były dla niego tak ważne. Natomiast Moniuszko był człowiekiem, dla którego kultura polska, język polski były najważniejsze. Mówił kilkoma językami, ale pisząc kompozycje, brał teksty najwybitniejszych poetów: Mickiewicza, Asnyka, Kraszewskiego. To dzięki niemu zaczęto śpiewać polską muzykę, we dworach, w domach. On napisał pierwszą Operę Narodową. Słuchając piosenek ze Śpiewnika Domowego nie czuje się, że mają już prawie 200 lat. Motto Fundacji Apetyt na Kulturę brzmi – to co robimy dla siebie, umiera razem z nami. To co robimy dla innych, pozostaje dla świata. Istotą człowieczeństwa jest dzielenie się z ludźmi tym, co w każdym z nas jest najlepsze. I nie powodów do obaw, że może nam czegoś zabraknąć – dobro wraca.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: hobby, Lista Przebojów Dwóch Stuleci, rozrywka, styl życia, sztuka, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Coraz więcej mężczyzn choruje na raka prostaty
- Kontuzje. Pierwsza pomoc: PRICE i PRICEMM
- Prof. Wanda Horst-Sikorska nie żyje
- Małgorzata Potocka. Taniec, muzyka i teatr
- Dlaczego ruch jest ważny w profilaktyce osteoporozy? Jaki jest najbardziej zalecany?
- Dlaczego dziadkowie nie powinni wnukom dawać słodyczy?
- Nie jadalnia a mieszkalnia. Warszawska Praga
- Nad morzem (Alamar), Meksyk, 2009 reż. Pedro González-Rubio