Co robić, gdy firma poniesie stratę z powodu błędu księgowego?
Odszkodowanie z polisy OC
Na jakie odszkodowanie może liczyć właściciel firmy, który poniósł stratę finansową z powodu błędu popełnionego przez osobę, prowadzącą księgowość firmy?
W zasadzie każdy przedsiębiorca funkcjonujący w obrocie gospodarczym potrzebuje fachowej pomocy księgowego, który w rzetelny sposób poprowadzi dokumentację rachunkową jego firmy, spółki. Co zrobić w sytuacji, kiedy przez błąd popełniony przez księgowego, prowadzącego nasze ksiegi rachunkowe ponieśliśmy szkodę majątkową?
Od 1 stycznia 2004 r. podmioty prowadzące działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości objęte są obowiązkiem ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (OC).
Skutki błędów czy zaniedbań popełnionych przez księgowego w każdym przypadku ponosi podatnik, nie zaś księgowy czy biuro księgowe. Podatnikowi w przypadku zaistnienia takiej sytuacji przysługuje jednak roszczenie o zwrot środków pieniężnych, które musiał wydatkować w związku z błędem popełnionym przez księgowego (np. zapłatą odsetek karnych). Podstawą takowego roszczenia są przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie rzecz ujmując dyspozycja art. 471 KC.
Przesłankami odpowiedzialności księgowego będzie: poniesienie przez nas, jako klienta korzystającgo z usług danego ksiegowego określonej szkody, która to szkoda powstała w związku z niewykonania lub nienależytym wykonaniem zobowiązania przez księgowego, istnienie związku przyczynowego między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstałą szkodą, a także okoliczzności, iż taka szkoda powstała z winy księgowego.
Wypłaty stosownego odszkodowania możemy dochodzić bezpośrednio od ubezpieczyciela, z którym księgowy zawarł obowiązkowe ubezpieczenie OC.
W kwestii określenia zakresu szkody, zastosowanie ma art. 361 § 2 k.c. który stanowi, że naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Co do zasady, księgowy odpowiada wiec za pełną szkodę obejmującą zarówno poniesioną szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści.
Ubezpieczyciel, po przeprowadzaniu postępowania likwidacyjnego i uznaniu roszczeń uprawnionego podmiotu (jeżeli zachodzą wyżej wymienione przesłanki) wypłaca odszkodowanie, którego wysokośc jest uzależniona od wysokości wykazanej szkody oraz wysokości sumy gwarancyjnej na jaką opiewała polisa ubezpieczonego księgowego.
Reasumując, dochodzenie ewentualnego odszkodowania od księgowego przez klienta, który poniósł szkodę majątkową w wyniku działań lub zaniechań ksiegowego jest możliwe w oparciu o wskazany powyżej przepis Kodeksu Cywilnego.
Kwestią, na którą winniśmy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z księgowym, jest wysokość sumy gwarancyjnej na jaką opiewa polisa księgowego. Przedmiotowa umowa powinna precyzyjnie określać tryb postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w prowadzonych księgach rachunkowych, np. określenie dodatkowo kar umownych w przypadku wystąpienia takowej sytuacji oraz np. wysokości odsetek.
Zupełnie inna sytuacja zachodzi wówczas, gdy księgowy jest zatrudniony jako pracownik firmy i prowadzi w ramach stosunku pracy księgowość konkretnego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji księgowy nie jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC, a w razie wystąpienia sytuacji opisanej powyżej księgowy, jako pracownik spółki, może być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie regulacji Kodeksu pracy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych (art. 114 Kodeksu pracy). Będzie on wówczas ponosił odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie co do zasady jest równe wyrządzonej szkodzie, ale nie może przekraczać trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika z dnia wyrządzenia szkody (art. 119 KP). W przypadku wyrządzenia szkody umyślnie, księgowy będzie zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. (art. 122 KP). Dowód wyrządzenia szkody i jej wysokości spoczywa na pracodawcy (art. 116 KP).
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"