Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2012

Nowotwór piersi. Terapia hormonalna finansowana przez NFZ

Przełom w leczeniu wczesnego raka piersi

Od 16 listopada 2011 roku pacjentki po menopauzie z hormonowrażliwym wczesnym rakiem piersi, mogą korzystać ze sprawdzonej klinicznie, skutecznej  hormonoterapii pierwszego rzutu.

Decyzja o refundacji anastrozolu w pierwszym rzucie choroby, to przełom w dostępności do rekomendowanego leczenia wczesnego raka piersi.  Decyzja o refundacji anastrozolu w pierwszym rzucie choroby, to przełom w dostępności do rekomendowanego leczenia wczesnego raka piersi.

Na liście leków refundowanych znalazły się dwa produkty zawierające substancję czynną anastrozol stosowane w leczeniu wczesnego raka piersi w pierwszym rzucie hormonoterapii – między innymi lek odtwórczy (Egistrozol), który w sierpniu 2010 roku uzyskał rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Wykonane po 100 miesiącach od rozpoczęcia terapii badanie ATAC – które porównuje skuteczność i bezpieczeństwo stosowania anastrazolu i tamoxsifenu u kobiet po menopauzie z miejscowo zaawansowanym rakiem piersi - wykazało wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania  anastrozolu (substancja czynna) w leczeniu wczesnego raka piersi.

 

Jak pokazują wyniki substancja ta dodatkowo zmniejsza ryzyko nawrotu choroby:

- o  40 procent zmniejsza ryzyko powstania nowotworu drugiej piersi

- o 24 procent zmniejsza ryzyko nawrotów choroby,

- o 15 procent zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi,

- o 16 procent mniejsza ryzyko  powstania przerzutów odległych.

 

W Polsce terapia tą grupą leków jest stosowana od ponad 13 lat, ale dotychczas leki te refundowane były jedynie w drugim rzucie – kiedy  początkowe leczenie tamoxsifenem okazywało się nieskuteczne, bądź gdy u pacjentek stwierdzono nietolerancję tamoxsifenu (substancji obecnej na rynku od wielu lat). Dla chorych oznaczało to rozpoczęcie leczenia nowszym lekiem (z substancją czynną anastrozol) w późniejszym, a więc bardziej zaawansowanym etapie choroby.

Decyzja o refundacji anastrozolu w 1-szym rzucie choroby, to prawdziwy przełom w dostępności do rekomendowanego przez panele ekspertów (ASCO; San Gallen) leczenia wczesnego raka piersi.

Uwaga! W Polsce co czwarta kobieta chora na nowotwór złośliwy ma raka piersi.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych, każdego roku blisko 13,5 tysiąca kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi - ponad 5 tysięcy z nich umiera. Aż 80 procent z nich, to kobiety po menopauzie, pomiędzy 45. a 69. rokiem życia.

             

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • bfk19543005 | 29-01-2012

    Witam!
    Drogie kobiety badajcie swoje piersi 1 x na rok na 2 lata tj.MGM i USG.
    To gwarancja naszego zdrowia.
    pozdrawiam super starsza 56+
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012