Choroba Parkinsona to koniec samodzielności
Ważne, by lekarstwa były na miarę kieszeni
W Polsce chorzy na Parkinsona nie mają dostępu do leczenia, które może poprawić ich codziennie życie i funkcjonowanie w społeczeństwie – powiedzieli neurolodzy dziennikarzom na spotkaniu poświęconym chorobie Parkinsona. Specjaliści apelują, by resort zdrowia umożliwił kilkuset chorym, bo tylu jest w Polsce, refundację terapii. Ministerstwo rozważa refundację tylko jednej z nich.
Choroba Parkinsona nazwę wzięła od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy dokładnie opisał jej objawy w 1817 roku.
To przewlekłe postępujące schorzenie mózgu, które dotyka najczęściej osoby po 65. roku życia (powyżej 65 r. życia - 1,5 proc. populacji). Według danych GUS, w Polsce żyje 13 697 642 osób po pięćdziesiątce. Ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona żyje 78 077, a ciężką, zaawansowaną postać choroby ma 15 615 Polaków. Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Wśród najczęstszych wymienia się uwarunkowania genetyczne czynniki toksyczne (endo- i egzogenne), neuroinfekcje, stres. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zanik komórek istoty czarnej i spadek stężenia dopaminy do ok. 20 proc. wartości prawidłowych.
U chorych pojawia się początkowo sztywność mięśni (charakterystyczna, przygarbiona sylwetka), spowolnienie ruchowe, drżenie kończyn w spoczynku.
- Prowadzą one do systematycznie narastającej niesprawności ruchowej, która w coraz większym stopniu ogranicza nie tylko zdolność pacjenta do pracy, ale również możliwość wykonywania codziennych czynności. W największym stopniu upośledzone są ruchy precyzyjne: choremu coraz większą trudność sprawia np. pisanie, zapinanie guzików, jedzenie - mówi prof. Andrzej Bogucki, przewodniczący Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), Klinika Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z czasem, mogą pojawić się także częste upadki, zaburzenia mowy (mowa monotonna, słabo artykułowana, ściszona), chory miewa także zaparcia, nadmiernie się poci, może mieć trudności z trzymaniem moczu, skarżyć się na gorszą pamięć, spowolnienie myślenia, a także wahania nastroju.
Nie ma leku
- Choroba Parkinsona jest chorobą nieuleczalną, nie ma terapii, która powstrzymałaby jej rozwój. Stosowane leki i metody łagodzą jedynie jej objawy, dzięki czemu pacjent przez dłuższy czas może zachować sprawność ruchową i samodzielnie funkcjonować. Ten początkowy etap choroby, charakteryzujący się stosunkowo dużą efektywnością leczenia z zastosowaniem leków doustnych, nazywany jest czasami „miodowym miesiącem” pacjentów z chorobą Parkinsona - tłumaczy prof. Bogucki. Postęp choroby powoduje, że z czasem leki już nie pomagają i chorzy w ciągu dnia są rozdarci między dwoma stanami. Pierwszy, tzw. stan wyłączenia, który objawia się bardzo ograniczoną sprawnością ruchową wynikającą ze spowolnienia i usztywnienia. Pacjent często nie może wstać z krzesła i zrobić kilku kroków, jest zdany na pomoc innych. W drugim stanie, mimo że leki częściowo łagodzą objawy choroby i sprawność ruchowa jest większa, często dołączają się bardzo intensywne ruchy mimowolne, określane jako dyskinezy pląsawicze. Chory może wówczas wykonywać bardzo intensywne ruchy, ale nie jest w stanie wykonywać ruchów celowych, potrzebnych przy zwykłych czynnościach życiowych. I także wymaga pomocy drugiej osoby.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: niezdolność do pracy, NFZ, leki dla przewlekle chorych, choroba ParkinsonaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Przed północą, Richard Linklater
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- Łucja z Lammermooru z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
- Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- „Cyrulik sewilski” z Paryża na wielkim ekranie
ewula45 | 19-03-2013