Idzie lato, pić się chce. Woda na zdrowie.
Unia Europejska zakazała dosypywać cukier do soków owocowych i nektarów, ale polscy producenci tym się nie martwią, bo jak deklarują, cukru nie dodają, bo to podraża produkt. Martwią się raczej o to, że konsumenci coraz rzadziej kupują soki. I pewnie rynek dalej będzie się kurczył, bo soki w kartonach są drogie. Mnie to akurat bardzo cieszy, że soki zamieniamy na wodę.
Gdyby tak jeszcze przestać kupować tanie gazowane, energetyzujące, herbaciane napoje, pełne cukru, barwników, dodatków smakowych.
Niedawno wieczór spędziłam w szpitalu, na izbie przyjęć. W kolejce czekał też ok. 40-letni mężczyzna, zawodowy kierowca, który trafił do szpitala prawdopodobnie z powodu przedawkowania napojów energetyzujących. Kupił sobie w promocji zgrzewkę i podczas jazdy samochodem, sobie popijał. W ciągu dnia wypił 4 butelki, a wieczorem z wysokim ciśnieniem, kołataniem serca i zawrotami głowy, rodzina przywiozła go do szpitala. Człowiek nie zdawał sobie sprawy, że tego typu napoje mogą mu zaszkodzić. Kupował je, bo odpowiadał mu smak. O tym, że zawierają spore ilości kofeiny już nie wiedział. A niektóre mają tyle kofeiny co siedem filiżanek mocnej kawy. Australijscy naukowcy dowiedli, że po wypiciu puszki popularnego napoju, po którym "można latać" wzrasta lepkość krwi, co zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów. Zaś badacze z Henry Ford Hospital stwierdzili, że takie napoje zwiększają tętno i ciśnienie.
Mam nadzieję, że trochę was nastraszyłam :)
Warto też wiedzieć, że kolorowe i słodkie napoje niszczą zęby, bo zawierają niebezpieczny dla szkliwa kwas fosforowy i cytrynowy, który je rozpuszcza. Wiele z nich ma w składzie cukier w różnych postaciach, będący pożywką dla bakterii. Półlitrowa butelka napoju gazowanego zawiera przeciętnie 15 łyżeczek cukru. Nie muszę chyba dodawać co to oznacza dla sylwetki.
Z kolei napoje typu ice-tea czy popularne oranżady zawierają barwniki i dodatki smakowe, które m.in. odbarwiają zęby, nadając im żółty lub szary kolor i mogą powodować alergie. Ostatnio dentysta przestrzegł mnie, by nie pić bardzo zimnych płynów, ponieważ możemy narazić zęby na szok termiczny, a w konsekwencji na pęknięcie szkliwa. Ponadto, by go nie uszkodzić, nie powinno się myć zębów od razu po wypiciu napoju, ponieważ większość związków chemicznych zawartych w napojach rozmiękcza szkliwo.
Do wody polecam dorzucić plasterek cytryny, liście mięty lub kostki lodu z zamrożonym kawałkiem truskawki lub innego owocu.
Pysznie smakuje i ładnie wygląda w szklance lub kieliszku. Na zdrowie!
Gwiazda | 11-06-2012
zdzisiu | 23-06-2012
WIESIA59 | 27-06-2012