Okres ochronny obraca się przeciwko pracownikom
Szukasz pracy? Nie myśl o tym co robiłeś, a o tym co możesz robić
Co ósmy bezrobotny w Polsce ma co najmniej pięćdziesiąt pięć lat. Z najnowszych danych GUS wynika, że w końcu czerwca pracy nie miało 243 tysiące osób w wieku powyżej 55 lat, czyli o 16,9 procent więcej niż w roku 2011. Według analityków, najbardziej narażone na zwolnienie są osoby zbliżające się do tak zwanego okresu ochronnego, który zaczyna się cztery lata przed emeryturą. Eksperci twierdzą, że tak dużego wzrostu bezrobocia nie było w żadnej innej grupie wiekowej.
Diagnoza problemu
Doradca musi się dowiedzieć na czym polega problem bezrobotnego, dlaczego nie może znaleźć zajęcia. – Często posługujemy się matrycą Kurcmana. To projekt innowacyjny, pilotażowy w skali kraju, wymyślony przez zespół Cezarego Ulasińskiego (Centrum Doradztwa Strategicznego). Pomaga klasyfikować bezrobotnych według ich kwalifikacji zawodowych i motywacji do podjęcia pracy. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć trafność doboru ofert urzędu pracy i dostosować je do indywidualnych potrzeb i predyspozycji kandydata, zwiększa efektywność wydatkowanych przez urząd pieniędzy na ewentualne szkolenia i aktywizację bezrobotnego.
Generalnie mamy cztery grupy ludzi: o wysokich kwalifikacjach i motywacji do pracy, dobrych kwalifikacjach i mniejszej motywacji, o dużej motywacji i braku kwalifikacji, są też ludzie bez kwalifikacji i nie ujawniający motywacji, oni stają się zwykle klientami ośrodków pomocy społecznej. - W zależności od diagnozy bezrobotnego, można mu indywidualnie pomóc dzięki spotkaniom i rozmowom, badaniom i testom. Niektórych trzeba namówić i pokierować przy pisaniu cv i listu motywacyjnego, przygotowaniu portfolio i autoprezentacji (czego kiedyś, przyjmując się do pracy, nie robili).
- To jest proces. Ja to nazywam „otwieraniem oczu” bezrobotnego na jego predyspozycje - mówi Jacek Solarz. - Na przykład, jeśli chodzi o nauczycieli tracących teraz pracę, można podsunąć im pomysł zmiany zawodu, na taki w którym mogą wykorzystać zdobyte umiejętności. Polonista może podjąć pracę jako korektor w wydawnictwie albo po przekwalifikowaniu się, jako pracownik PR. Duża rzesza agentów ubezpieczeniowych, chętnie zmienia pracę na pracowników biurowych, wykorzystując swą skrupulatność, umiejętność prowadzenia dokumentacji. Zdarza się, że ślusarze pracujący przy obrabiarkach tradycyjnych, po likwidacji ich stanowiska pracy, decydują się na kursy doskonalące w tej dziedzinie np. przy numerycznych obrabiarkach - opowiada doradca. - Pewien listonosz został kierowcą meleksa, a że zna język niemiecki, może obwozić po mieście turystów. Jest bardzo zadowolony ze swej nowej pracy.
Doradca wylicza mocne strony pracowników powyżej pięćdziesięciu lat. - To zwykle ludzie ustabilizowani życiowo, przyzwyczajeni do pracy, szanujący panujące w pracy reguły i przywiązani do stałego wynagrodzenia. Pracodawca ma gwarancję, że nie uciekną do pracy za granicą - mówi Solarz.
Dziadkowie w innych krajach Unii częściej mają pracę
O ile w 2010 roku tylko 34 procent Polaków w wieku 55-64 lat pracowało, w tym samym czasie pracownicy w tym przedziale wiekowym w UE stanowili 46 procent. Najwięcej ich pracowało w Szwecji, Danii i Finlandii.
W aktywizacji zawodowej ludzi starszych Polska w 2011 roku zajęła w UE przedostatnie miejsce, po Malcie.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- „Tramwaj zwany pożądaniem” z Gillian Anderson i Benem Fosterem
- Warszawski Tydzień Seniora
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Program – prewencja rentowa ZUS
- „Requiem” Verdiego z Luciano Pavarottim, nagranie z 1967 roku
- Zaburzenia wzwodu, to wcale nie jest główna przyczyna rezygnacji przez mężczyzn z seksu
- Problemy z oddawniem moczu. Nie warto zwlekać z wizytą u urologa
- Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Zawody Pucharu Polski Nordic Walking
szkrabka | 21-09-2012
bfk19543005 | 21-09-2012
odwołałam się do Sądu Pracy , wygrałam sprawę ale co z tego,w pośredniaku dla osób po 50 nic nie mają ciekawego, szkoleń też nie było i nie proponowali, obecnie jestem na zasiłku przedemerytalnym, pozdrawiam Bożena
Gabrysia60 | 23-09-2012
Jak można wydłużyć wiek ludziom do emerytury i nie mieć pracy dla absolwentów? Ta sytuacja jest dla mnie za mądra.