Ocena:
(głosy: 8)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

20-09-2012

Okres ochronny obraca się przeciwko pracownikom

Szukasz pracy? Nie myśl o tym co robiłeś, a o tym co możesz robić

Co ósmy bezrobotny w Polsce ma co najmniej pięćdziesiąt pięć lat. Z najnowszych danych GUS wynika, że w końcu czerwca pracy nie miało 243 tysiące osób w wieku powyżej 55 lat, czyli o 16,9 procent więcej niż w roku 2011. Według analityków, najbardziej narażone na zwolnienie są osoby zbliżające się do tak zwanego okresu ochronnego, który zaczyna się cztery lata przed emeryturą. Eksperci  twierdzą, że tak dużego wzrostu bezrobocia nie było w żadnej innej grupie wiekowej.

Mężczyźni ze smykałką do różnych prac, zawsze znajdą zajęcie jako złota rączka.  Mężczyźni ze smykałką do różnych prac, zawsze znajdą zajęcie jako złota rączka.

 

Diagnoza problemu

Doradca musi się dowiedzieć na czym polega problem bezrobotnego, dlaczego nie może znaleźć zajęcia. – Często posługujemy się matrycą Kurcmana. To projekt innowacyjny, pilotażowy w skali kraju, wymyślony przez zespół Cezarego Ulasińskiego (Centrum Doradztwa Strategicznego). Pomaga klasyfikować bezrobotnych według ich kwalifikacji zawodowych i motywacji do podjęcia pracy. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć trafność doboru ofert urzędu pracy i dostosować je do indywidualnych potrzeb i predyspozycji kandydata, zwiększa efektywność wydatkowanych przez urząd pieniędzy na ewentualne szkolenia i aktywizację bezrobotnego.

Generalnie mamy cztery grupy ludzi: o wysokich kwalifikacjach i motywacji do pracy, dobrych kwalifikacjach i mniejszej motywacji, o dużej motywacji i braku kwalifikacji, są też ludzie bez kwalifikacji i nie ujawniający motywacji, oni stają się zwykle klientami ośrodków pomocy społecznej. - W zależności od diagnozy bezrobotnego, można mu indywidualnie pomóc dzięki spotkaniom i rozmowom, badaniom i testom. Niektórych trzeba namówić i pokierować przy pisaniu cv i listu motywacyjnego, przygotowaniu portfolio i autoprezentacji (czego kiedyś, przyjmując się do pracy, nie robili).

- To jest proces. Ja to nazywam „otwieraniem oczu” bezrobotnego na jego predyspozycje - mówi Jacek Solarz. - Na przykład, jeśli chodzi o nauczycieli  tracących teraz pracę, można podsunąć im pomysł zmiany zawodu, na taki w którym mogą wykorzystać zdobyte umiejętności. Polonista może podjąć pracę jako korektor w wydawnictwie albo po przekwalifikowaniu się, jako pracownik PR. Duża rzesza agentów ubezpieczeniowych, chętnie zmienia pracę na pracowników biurowych, wykorzystując swą skrupulatność, umiejętność prowadzenia dokumentacji. Zdarza się, że ślusarze pracujący przy obrabiarkach tradycyjnych, po likwidacji ich stanowiska pracy, decydują się na kursy doskonalące w tej dziedzinie np. przy numerycznych obrabiarkach - opowiada doradca. - Pewien listonosz został kierowcą meleksa, a że zna język niemiecki, może obwozić po mieście turystów. Jest bardzo zadowolony ze swej nowej pracy.

Doradca wylicza mocne strony pracowników powyżej pięćdziesięciu lat. - To zwykle ludzie ustabilizowani życiowo, przyzwyczajeni do pracy, szanujący  panujące w pracy reguły i przywiązani do stałego wynagrodzenia. Pracodawca ma gwarancję, że nie uciekną do pracy za granicą - mówi Solarz.

 

Dziadkowie w innych krajach Unii częściej mają pracę

O ile w 2010 roku tylko 34 procent Polaków w wieku 55-64 lat pracowało, w tym samym czasie pracownicy w tym przedziale wiekowym w UE stanowili 46 procent. Najwięcej ich pracowało w Szwecji, Danii i Finlandii.

W aktywizacji zawodowej ludzi starszych Polska w 2011 roku zajęła w UE przedostatnie miejsce, po Malcie.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • szkrabka | 21-09-2012

    Wg mnie osoby starsze nie mają żadnej ochrony. Szefowie jak chcą to i tak zwolnią starszego pracownika, a powód zwolnienia wymyślą taki, by nawet nie można było się odwołać od ich decyzji. Przyszli emeryci pracujący do 67 roku życia po prostu nie nadążą za postępem, będą mniej wydajni, trudniej im będzie opanować nowe technologie.
  • bfk19543005 | 21-09-2012

    jestem tego przykładem że po 12 latach pracy .na 1-en miesiąc przed nabyciem okresu ochronnego zostałam zwolniona ,
    odwołałam się do Sądu Pracy , wygrałam sprawę ale co z tego,w pośredniaku dla osób po 50 nic nie mają ciekawego, szkoleń też nie było i nie proponowali, obecnie jestem na zasiłku przedemerytalnym, pozdrawiam Bożena
  • Gabrysia60 | 23-09-2012

    jak czytam ten artykuł, to myślę, że pisał go bajkopisarz, albo są to czyjeś pobożne życzenia. Nawet posegregowanie ludzi wg ich zaangażowania w chęci zdobycia pracy nie załatwi nowego zatrudnienia. Niestety mentalność większości pracodawców jest taka sama.
    Jak można wydłużyć wiek ludziom do emerytury i nie mieć pracy dla absolwentów? Ta sytuacja jest dla mnie za mądra.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012