Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-01-2013

Otyłość brzuszna stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia

Obwód pasa ważniejszy niż wskaźnik na wadze

Gdy u mężczyzn obwód talii przekracza 102 cm, a u kobiet 88 cm, świadczy to o przeważającym nagromadzeniu tłuszczu w okolicy brzucha i oznacza, że trzeba zawalczyć o spalenie nadmiaru tłuszczu.

Gdy obwód talii mężczyzny przekracza 102 cm, a obwód talii kobiety jest większy niż 88 cm, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Niezwykle niebezpieczną dla zdrowia!  Gdy obwód talii mężczyzny przekracza 102 cm, a obwód talii kobiety jest większy niż 88 cm, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Niezwykle niebezpieczną dla zdrowia!

 

Czym jeszcze grozi nadmiar kilogramów?

 

Spośród innych zaburzeń stanu zdrowia, z jakimi kojarzy się otyłość trzeba koniecznie wymienić:

 

- Kamica pęcherzyka żółciowego.

 Szczególnie narażone są na nią otyłe panie po 40-tym roku życia. Warto też wiedzieć, że zbyt rygorystyczna redukcja kalorii w czasie odchudzania (poniżej 1000 kalorii) może sprzyjać zaostrzeniu objawów związanych z istniejącymi w pęcherzyku żółciowym kamieniami, lub też może spowodować ich wystąpienie.

Pamiętaj! Jeśli cierpisz na kamicę pęcherzyka żółciowego, nie stosuj drastycznych, nisko kalorycznych diet. Możesz bowiem spowodować zaostrzenie objawów choroby.

 

- Zespół nocnego bezdechu.

Tym terminem lekarze określają stan, w którym przez ponad 10 sekund przez drogi oddechowe nie przepływa powietrze i dzieje się tak częściej niż 5 razy na godzinę. Typowymi objawami tego zespołu są: bardzo głośne chrapanie, uczucie porannego zmęczenia oraz trudna do pokonania senność w ciągu dnia. Dolegliwości te dotykają głównie mężczyzn, ale panie, szczególnie bardzo otyłe, są na nie również narażone. Rozpoznanie i leczenie tego zespołu jest ważne, bowiem zwiększa on ryzyko powikłań ze strony układu krążenia.

 

- Choroba zwyrodnieniowa stawów.

Bardzo powszechna dolegliwość ludzi otyłych, wynikająca z nadmiernego obciążenia stawów.

 

- Zwiększone ryzyko raka jelita grubego

 

- Zwiększone ryzyko sutka

 

- Zwiększone ryzyko trzonu macicy.

 

Podsumowując:

Osoba otyła:

- Łatwiej zapada na różne choroby,

- Często ma zmniejszoną odporność na infekcje,

- Łatwiej dochodzi u niej do zmian zwyrodnieniowych w stawach, zwłaszcza kończyn dolnych  związanych z tym przykrych dolegliwości: bólów, obrzęków, ograniczeń ruchomości.

Dlatego trzeba zapobiegać otyłości, a jeśli już jest - zwalczać ją, nie tylko po to, by dbać o swój wygląd, ale przede wszystkim ze względu na korzyści, jakie utrata zbędnych kilogramów przynosi naszemu zdrowiu.

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012