Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-01-2013

Otyłość. Nadmiar energii spożytej nad energią wydatkowaną

Częstość występowania nadwagi i otyłości wzrasta wraz z wiekiem

Choć otyłość nie do końca można nazwać chorobą, na pewno znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób i na pewno skraca życie!

Komórki tłuszczowe muszą powiększać się, by pomieścić w sobie ciągle dopływający do magazynów tłuszcz, pochodzący nie tylko z tłuszczu spożytego w nadmiarze, ale również z węglowodanów i białek, które, gdy jest ich zbyt dużo, są przekształcane przez wątrobę również w tłuszcz.  Komórki tłuszczowe muszą powiększać się, by pomieścić w sobie ciągle dopływający do magazynów tłuszcz, pochodzący nie tylko z tłuszczu spożytego w nadmiarze, ale również z węglowodanów i białek, które, gdy jest ich zbyt dużo, są przekształcane przez wątrobę również w tłuszcz.

 

Jak organizm zużywa energię

 

Wspomnieliśmy, że otyłość powstaje w wyniku nadmiaru energii spożytej nad energią wydatkowaną. Przyjrzyjmy się więc, jak nasz organizm zużywa energię:

 

Wydatkowanie energii w organizmie

 

Rodzaj aktywności

Procent

wydatkowanej energii

Spoczynkowa przemiana materii (RMR - resting metabolic rate)

 

60-75 proc.

Aktywność fizyczna

 

15-30 proc.

Termiczny efekt żywności

(tzw. termogeneza, TEF – thermic effect of food))

ok. 10 proc.

Źródło: Mahan L.K., Escott-Stump S.: Food, Nutrition and Diet Therapy. W.B. Saunders Company, USA, 2000.

 

Jak wynika z tego zestawienia, najwięcej energii pochłania spoczynkowa przemiana materii – czyli wszelkie zjawiska fizjologiczne, które dzieją się w organizmie w czasie spoczynku. Zależy ona od wielu czynników, między innymi od płci i wieku.

U kobiet z natury jest ona niższa o 5-10 proc. niż u mężczyzn o tym samym wzroście i masie ciała. Co ważne, o czym wspomnieliśmy już na samym początku, począwszy od ok. 18 roku życia, RMR (spoczynkowa przemiana materii) obniża się o 2-3 proc. na każdą dekadę życia. Znaczy to, że im jesteśmy starsi, tym mniej energii potrzebuje nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować.

Tajemnicze określenie - termiczny efekt żywności – oznacza energię zużytą podczas spożywania, trawienia, wchłaniania i metabolizowania żywności. Dodanie do posiłku musztardy, czy przyprawy typu chili może zwiększyć TEF nawet o kilka procent.

Lekarze określają otyłość także jako wieloczynnikowe odchylenie w stanie zdrowia, będące wynikiem oddziaływania czynników zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Może bowiem istnieć predyspozycja genetyczna do rozwoju otyłości. Fakt ten jednak nie oznacza, iż osoba predysponowana jest skazana na bycie otyłą. Oznacza on jedynie, iż taka osoba musi w sposób szczególny dbać o swój bilans energetyczny, tak, aby ilość spożytej energii nie przekraczała energii wydatkowanej.

Jeśli więc w twojej rodzinie wiele osób ma tendencję do nadwagi w wieku starszym, ty jak najwcześniej zwróć uwagę na kaloryczność swoich posiłków i zadbaj o aktywność fizyczną.

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012