Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

15-01-2013

Jak zapobiegać andropauzie i jej skutkom?

Czego unikać, co zastosować?

Mężczyźni z wyższym wykształceniem łagodniej przechodzą okres andropauzy, a objawy PADAM pojawiają się u nich później. Im wyższy status materialny mężczyzny, tym później stają się odczuwalne objawy PADAM. Bardzo iistotny jest też czynnik genetyczny: jeśli ojciec lub brat mężczyzny rozpoczęli andropauzę wcześnie i z burzliwymi objawami, to istnieje większe ryzyko, że i jego to spotka. O ile nie można zmienić swoich genów, a i zasobność portfela oraz poziom wykształcenia z reguły w wieku 50 lat są już określone, to na wiele czynników, od których zależy przebieg andropauzy każdy mężczyzna ma wpływ!

Zarówno stres, obniżony nastrój, jak i przewlekłe zmęczenie przyspieszają proces wygasania czynności hormonalnej. W pewnym wieku trzeba też ograniczyć picie alkoholu i przestać palić papierosy!    Zarówno stres, obniżony nastrój, jak i przewlekłe zmęczenie przyspieszają proces wygasania czynności hormonalnej. W pewnym wieku trzeba też ograniczyć picie alkoholu i przestać palić papierosy!

 

Aktywność fizyczna

 

Umiarkowany, najlepiej systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko poprawia nastrój i kondycję, ale także dotlenia tkanki i narządy - także gruczoły wydzielające hormony - oraz usprawnia prawidłowe przemiany hormonalne.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż nie tylko brak aktywności fizycznej, ale też długotrwały, zbyt wyczerpujący wysiłek przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu. Z kolei ćwiczenia podnoszą jego poziom poprzez mechanizmy stymulacji przysadki mózgowej i jąder, a także poprzez wydłużenie czasu „życia” wyprodukowanej cząsteczki testosteronu.

 

Jak w naturalny sposób zwiększyć ilość testosteronu krążącego we krwi?

Niestety, program ten nie jest wskazany dla panów cierpiących na nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, a ci, którzy chorują na choroby serca i układu krążenia powinni zakres proponowanych ćwiczeń przedyskutować z lekarzem!

Czas ćwiczeń, ich częstotliwość, intensywność i charakter oraz pora dnia mają wpływ na zmianę poziomu hormonu we krwi. Jego maksymalne stężenie możesz uzyskać, gdy:

- Ćwiczysz przynajmniej 3 razy w tygodniu, a czas jednej sesji treningowej nie przekracza 45–60 minut.

- Jeśli to możliwe, trenujesz w godzinach porannych, gdyż normalnie poziom testosteronu jest wtedy nawet o 30 proc. wyższy niż po południu – startujesz więc z wyższego poziomu.

- Wykonujesz ćwiczenia siłowe, używając ciężarów lub maszyn treningowych.

Każda sesja składa się z niedługich, intensywnych serii (5 do 10 powtórzeń), oddzielonych krótkimi przerwami (3–5 minut).

- Twój wysiłek dotyczy głównie dużych grup mięśniowych nóg, ramion, grzbietu i klatki piersiowej z użyciem maksymalnych obciążeń. Mogą być to proste ćwiczenia, jak np. przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi w leżeniu na plecach, pompki lub podciąganie się na drążku.

Ćwiczenia fizyczne wymuszają podniesienie poziomu testosteronu. Efekt ten trwa kilka dni i jeśli wysiłek nie jest powtarzany, stężenie hormonu wraca do wartości wyjściowej. Bardziej długotrwałym skutkiem treningu jest zwiększenie masy mięśniowej, a – jak wiadomo - im większa masa mięśni, tym wyższy poziom testosteronu.

Przypominamy! Jeśli masz wysokie nadciśnienie tętnicze lub poważną chorobę serca, jeśli cierpisz na zaawansowaną osteoporozę lub inne schorzenie, w którym statyczny wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany, opisany powyżej program treningowy NIE JEST dla Ciebie! Zapytaj się swojego lekarza, czy możesz podjąć tak zaprojektowany wysiłek fizyczny.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012